KAZNE DO 33 TISUĆE EURA Svi pišu o "čovjeku dupinu", no plivati s ovim sisavcima i uznemiravati ih je zabranjeno!
Karla Bilić doživjela je jučer s Ivanom Paramanom prekrasne prizore skupine dupina koji su se igrali pored njihove brodice. Karla je snimala, a Ivanu ovo nije prvi put da ih susreće i, štoviše, da uskače u more plivati s njima. Pa, iako su brojni mediji prenijeli događaj kao nešto simpatično, treba reći da hrvatski zakon ovo izričito brani i ljude ne treba poticati na to.
Prije par godina neki su ga mediji prozvali "čovjek dupin", jer se družio s ovim morskim sisavcima dok je brodicom plovio sa svojim psom te susret ovjekovječio kamerom.
I ovaj put je Ivan odlučio skočiti u more i zaplivati s njima, a drugima savjetuju da
brod nikad ne usmjeravaju prema njima, već da im se približavaju vrlo sporo, paralelno se krećući s njima, ne proizvodeći glasne zvukove i ne čineći nagle pokrete.
Zakon brani uznemiravanje
Namjera ovo dvoje vjerojatno nije bila loša, ali valja podsjetiti na osnovna pravila ponašanja pri susretu s dupinima na moru. Dupini nisu kućni ljubimci i ne treba izgubiti iz vida da su oni i dalje divlje životinje.
Hrvatska ima Zakon o zaštiti prirode koji vrlo jasno propisuje, da je svako uznemiravanje zaštićenih životinja zabranjeno, a kazne propisane za kršenje ove odredbe su do četiri tisuće eura za fizičku osobu, odnosno do 33 tisuće eura za pravnu osobu.
Zabranjeni su svi oblici namjernog uznemiravanja, posebno u vrijeme razmnožavanja, podizanja mladih, hibernacije i migracije, ili uništavanje područja njihova razmnožavanje ili odmaranja.
Zabranjeno je, dakle, plivati s njima, hraniti ih i proganjati plovilom.
Pravila ponašanja prilikom susreta s dupinom ili kitom
Detaljna pravila ponašanja prilikom susreta s ovim sisavcima propisana su i objavljena na stranicama Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije:
- Ne usmjeravati plovilo direktno prema opaženim životinjama.
- Ukoliko im se želi približiti, potrebno je to učiniti polako, brzinom manjom od 5 čv (9 km/h), slijedeći paralelno smjer njihova kretanja te je potrebno izbjegavati nagle promjene smjera ili brzine.
- Ne proizvoditi iznenadne zvukove motorom. Osigurati da je u krugu od 100 m od životinje samo jedno plovilo, a u krugu od 200 m ne više od tri plovila.
- Ne ostajati u njihovoj blizini duže od 30 minuta.
- Ukoliko se kod životinja primijete znakovi uznemirenosti ili se primijete majke s mladuncima, potrebno je odmah (promjenom smjera, bez ubrzavanja) napustiti područje susreta.
- Područje susreta potrebno je napustiti usmjeravajući plovilo suprotno od pravca kretanja životinja, postupno ubrzavajući tek kad je plovilo udaljeno više od 200 m od dupina.
- Zbog sigurnosti pojedinaca i sigurnosti dupina ili kita ne plivati i ne roniti s njima, ne hraniti ih niti ih pokušavati dodirivati.
- Ne bacati smeće u more i ne ostavljati isto na obali i plažama; dupini mogu slučajno progutati plastične vrećice što može uzrokovati njihovo ugibanje.
- Svako namjerno uznemiravanje dupina ili kita potrebno je prijaviti Državnom inspektoratu i nadležnoj policiji.
- Nalaz ozlijeđene, bolesne ili uginule životinje potrebno je dojaviti na broj 112 ili ZZOP-u putem adrese e-pošte: vrste@mingor.hr.
Jurica Gašpar
PROČITAJTE JOŠ: