KAZNE ZA OVO SU OGROMNE! Usred sezone požara, influencerica pali vatru na otvorenom na plaži otoka Krka, da bi se fotografirala za Instragam
KRK - Opasnost od požara je na maksimumu, stoga nitko razumne glave ne pali vatru na otvorenom prostoru, ali ne i zagrebačka plesačica i influencerica, 29-godišnja Martina Vuletić, koja je sama ili uz nečiju pomoć nonšalantno zapalila vatru na plaži otoka Krka, samo kako bi se fotografirala i objavila to na Instagramu.
Podsjetimo, do 1. listopada .2024., zbog povećane opasnosti za nastajanje i brzo širenje požara ZABRANJENO je svako paljenje vatre na otvorenome, upotreba pirotehničkih sredstava kao i svake druge radnje koje mogu dovesti do nastajanja požara a time ugrožavanjem ljudi i imovine i velikih materijalnih šteta.
Ugrožavanje života i imovine za lajk?
Influencer bi na hrvatskom jeziku trebalo značiti "utjecajna osoba", a utjecati na mlade porukama da je ok paliti vatru na otvorenom prostoru u vrijeme kad je dovoljna mala sitnica da se stvari otmu kontroli, je apsolutno pogrešno i naposlijetku protuzakonito.
Vuletićka je objavila i fotografiju gdje pozira pri paljenju vatre:
Podsjetimo se samo nakratko još jednog influencera kojeg je razotkrio Morski HR, jer je dizao dron dok su kanaderi na Murteru pokušavali ugasiti požar, a sve kako bi objavio fotografije na Instragamu.
Upravo je za ovakve prijestupe hrvatski zakonodavac predvidio rigorozne kazne.
Što je sve zabranjeno?
Loženjem vatre na otvorenom prostoru smatra se uporaba vatre izvan zatvorenih odnosno pokrivenih prostora, posebice: spaljivanje suhe trave, korova, biljnog otpada, grmlja, gustog šumskog raslinja (šiblja) i šikara; spaljivanje papira, smeća i otpadaka, improvizirani roštilji i gradele, logorske vatre i sl. Prema Zakonu o zaštiti od požara.
Kazne su ogromne. Prema Zakonu o zaštiti okoliša "novčanom kaznom u iznosu od 1990 do 19.900 eura ili kaznom zatvora do 60 dana kaznit će se za prekršaj fizička osoba koja izazove požar. Osoba koja izazove požar iz nehaja kaznit će se za prekršaj novčanom kaznom od 260 do 1990 eura.
Kazne i za neprijavljivanje požara
U slučaju da ne prijavite nastanak požara, kazna iznosi od 130 do 1990 eura. To se odnosi i na onemogućavanje inspektora ili druge ovlaštene osobe u obavljanju svog posla, kao i na nepostupanje u skladu s naredbama ili zahtjevima inspektora.
Kao i kod prometnih nesreća, ako ne postupite prema planu zaštite od požara (ne pristupite otklanjanju neposredne opasnosti - gašenju požara - ili o tome ne obavijestite vatrogasce, policiju ili Centar 112), propisana kazna je od 260 do 1990 eura.
Jurica Gašpar