KAŽUN Suhozidom građeno kameno zdanje, jedno je od istarskih specifičnosti

Kažuni su tradicionalno služili kao sklonište za ratare i pastire na udaljenijim poljima, ali i za odlaganje alata. Područje s najvećom koncentracijom kažuna u Istri je Vodnjanština.

Kažuni, jednosobna, suhozidom zidana kamena zdanja većinom kružna tlocrta, specifičnost je Istre. Najbrojniji su u južnom predjelu istarskog poluotoka, gdje ih u okolici Vodnjana možemo pronaći više od 3000, no ima ih i na sjevernom i na istočnom djelu.

Njegova zanimljivost krije se u dimenzijama te posebnoj tehnici gradnje, odnosno suhozidom, jednostavnim slaganjem kamena na kamen bez da ih išta međusobno povezuje. Nastajali su na predjelima gdje se za dobivanje plodnog tla teren morao čistiti od kamena.

Kako bi se očuvala ova posebnost, nedaleko Vodnjana otvoren je park kažuna, gdje je prikazana gradnja jednog kažuna u četiri faze, od temelja preko zidanja zidova i krova te naposljetku i finalni izgled.

Park kažuna je svojevrsni muzej na otvorenom gdje se posjetiteljima prezentira istarska graditeljska tradicija, a osim toga, jednom godišnje organizira se i radionica prilikom koje su polaznici djelomično izgradili zid okolo parka kažuna.

Tradicionalna akcija 'Moj kažun – La mia casita' za obnovu i očuvanje kažuna i suhozida održat će se ove godine od petka 12. svibnja do subote 27. svibnja. I ove godine Grad Vodnjan-Dignano pripremio je bogat edukativni i zabavni program za sve generacije s ciljem popularizacije i vrednovanja tradicijske baštine.

Foto: TZ Vodnjan-Dignano

B.K.

PROČITAJTE JOŠ:

Čarolija Vodnjana – Kamen i masline, pretočeni u kažune i maslinovo ulje | | Morski HR
Zaputite li se od 19. do 21.11. u Vodnjan na Dane mladog maslinovog ulja dočekat će vas jedinstvena dobrodošlica jer se upravo ovdje nalazi najveći broj kažuna, istarskih kamenih divova.