KLIMATSKE DEZINFORMACIJE Znanstveno stručni skup na temu klimatske krize u Zadru!

"Klimatske promjene se ne događaju, ljudsko djelovanje ne dovodi do njih, a ako se i događaju njihov utjecaj nije štetan na život na Zemlji. Javne politike suzbijanje klimatskih promjena su nepotrebne, a čiste energije donose više štete nego koristi".

Nadalje - "fosilna goriva su dobra i sigurna za društvo, kao i nuklearna energija. Pritom, znanost o klimi je nepouzdana, a znanstvenici su korumpirani i pristrani, oni krivotvore podatke i putem klimatskih promjena žele kontrolirati svijet."

Ovako izgleda svijet jednom manjem, ali glasnom dijelu populacije, koji je prostor za iznošenje svojih stavova dobio razvojem društvenih mreža, a posebice od pandemije COVID-a naovamo. Kako bi se borili protiv očiglednih neistina koje su počele hvatati korijenje u javnom prostoru, članovi udruge za informiranje javnosti Faktograf putem svog portala, ali i drugih kanala kao što je u travnju pokrenuta korisna web stranica Klimatski portal, provode fact-checking, odnosno provjeru činjenične točnosti tvrdnji u javnom prostoru.

U sklopu projekta „Činjenice o klimatskoj krizi – klima.faktograf.hr“, posvećenog širenju provjerenih informacija o klimatskim promjenama te suzbijanju klimatskih dezinformacija, danas je u organizaciji Odjela za sociologiju Sveučilišta u Zadru, a u suradnji s Faktografom, održan znanstveno-stručni skup "Činjenice o klimatskoj krizi - istraživanje, komunikacija i rješenja“.

Na skupu su predstavljeni rezultati medijskog i anketnog istraživanja koji pružaju sliku o prisutnosti i ključnim karakteristikama klimatskih dezinformacija u hrvatskom društvu.

Cilj skupa bio je okupiti stručnjake iz različitih područja, donosioce odluka, predstavnike medija, aktiviste, studente i zainteresirane građane kako bi raspravljali o temama vezanim uz klimatske promjene, komunikaciju znanstvenih spoznaja i prisustvo klimatskih dezinformacija u javnom diskursu. Poseban naglasak postavljen je na interdisciplinarni pristup te pronalaženje i razmatranje svih mogućih rješenja za izazove klimatske krize.

Od 2018. do 2023. Faktograf je objavio 90 članaka o dezinformacija vezanima s klimatskim promjenama. Tijekom pandemije fokus je bio na COVID-u, kojega su doduše neki povezivali s navodnim klimatskim lockdownom, nakon čega se opet u fokus vraća klima.

- Neki narativi ipak gube pobornike, pa je tako onaj da klimatske promjene ne postoje pao s 48 posto ispitanika u 2018. na 14 posto u 2023. godini - zaključila je voditeljica projekta Tajana Broz.

Unatoč tome, u grupi od 10 do 20 posto ispitanika i dalje su prisutna uvjerenja kako CO2 nema veze s promjenom klime, kako se manipulira vremenom, iz aviona rade chemtrailsi...

J.T.