Klinika za bolesti srca i krvnih žila splitskog KBC-a, postigla još jedan iskorak u liječenju srčanih bolesnika

Klinika za bolesti srca i krvnih žila splitskog KBCa, postigla je još jedan uspješan iskorak u liječenju bolesnika sa srčanim tegobama, počela se primjenjivati nova procedura, transkavalnog pristupa za transkatetersku ugradnju aortnog zalistka.

Predstojnica Klinike prof. dr. sc. Darija Baković Kramarić istaknula je da je splitski kardiološki tim prvi u regiji, a među rijetkima u Europi, uspješnom izvedbom nove invazivne procedure omogućeno prikladno liječenje bolesti aortalnog zalistka kod najrizičnijih bolesnika kod kojih nije moguće klasičan pristup preko perifernih krvnih žila.

Tim intervencijskih kardiologa u sastavu dr. Andrija Matetić, dr. Nikola Crnčević, doc. Ivica Kristić i dr. Frane Runjić uspješno je obavio procedure u dva pacijenta, uz postizanje izvanrednih rezultata – pacijenti su otpušteni iz bolnice unutar tri dana nakon zahvata uz ranu rehabilitaciju i bez komplikacija. Procedura je u potpunosti perkutana, izvodi se bez klasične opće anestezije i bez otvorene operacije. Time se ubrzava oporavak i omogućuje brži otpust iz bolnice.

Zbog svoje složenosti, ta procedura zahtijeva iznimnu preciznost i iskustvo operatera. Transkavalni pristup izvodi se u svega 10-ak centara diljem Europe, što dodatno naglašava značaj uspjeha Klinike za bolesti srca i krvnih žila Kliničkog bolničkog centra Split KBC Split. Ovi zahvati predstavljaju važna dostignuća u intervencijskom liječenju strukturne bolesti srca i rezultat su neumornog rada, stručnosti i posvećenosti kardiološkog tima koji osim liječničkog dijela uključuje educirane medicinske sestre/tehničare i inženjere radiologije.

Najnovije dostignuće, tako Kliniku pozicionira u najuspješniju u strukturnim intervencijama na srcu u Hrvatskoj, ali i u regiji.

Od prvog dana dolaska na mjesto predstojnice Klinike, prije tri godine, prof. dr. sc. Baković Kramarić, naglašava važnost sustavne edukacije kolega kao osnovnu napretka u radu i stručnosti što se i dokazuje kroz cijeli niz uspješnih metoda liječenja, uvedenih u portfelj klinike. Educiraju se u centrima izvrsnosti u Europi i SAD-u, te povratkom u Split omogućavaju visoku razinu usluge bolesnicima. Sustavno se radi i na opremanju klinike jer za nastavak uspješnog niza intervencija na srcu, osim edukacije i golemog entuzijazma, potrebna i nova oprema. U procesu je opremanje dvije nove angio sale, prenosi Radio Split.

I.N.