Na ušću Krke pronađena uginula želva - Ubijena propelerom?

SKRADIN - Između Bilica i Zatona, na lijevoj obali ušća rijeke Krke pronađena je uginula glavata želva i prema ozljedama koje su vidljive na oklopu, najvjerojatnije nije uginula prirodnim putem.  Upozoravamo da bi prizori s fotografija za neke mogli biti uznemirujući.

- Oklop je duljine jednog metra, a stara je više desetaka godina - kaže nam čitatelj koji je pronašao i dodaje da je najvjerojatnije prije uginuća teško ozlijeđena brodskim propelerom.

Inače, ovo je područje omiljeno za nautičare koji prometuju između Šibenika i Skradina, pa iako je glisiranje strogo zabranjeno, mnogi brzinom žele skratiti put između ova dva odredišta.

Glavata želva vrsta je morske kornjače koja pripada porodici Chelonia, a najčešće naseljava Sredozemno i Jadransko more. Također je možemo pronaći na priobalnim područjima tropskih i suptropskih mora.

Ime je dobila zahvaljujući velikoj glavi s jakom čeljusti i snažnim čeljusnim mišićima. Jednako kao i kod svih ostalih kornjača, i glavata želva karakteristična je po oklopu čvrste strukture koja joj prekriva gotovo cijelo tijelo. Kod odraslih želvi oklop je ovalnog oblika. Ova kornjača vrlo je velika, a u prosjeku teži do nevjerojatnih 115 kilograma.

Glavate želve koje žive u Jadranskom moru, uglavnom su se izlegle na plažama u Grčkoj, Turskoj, Tunisu i Cipru. Najčešće živi 60-ak godina, a spolno sazrijeva vrlo rano, već sa 15 do 20 godina.

Morske kornjače zimskim mjesecima, kad je more najhladnije, hiberniraju na muljevitom morskom dnu. Tada troše minimalnu količine energije i rijetko izlaze na površinu po zrak. Ovo je razlog zbog čega zimi često nastradaju, tako što završe u pridnenim ribarskim mrežama kočama jer se uslijed naglog podizanja na površinu neaktivna životinja nađe u stanju šoka.

Procijenjeno je da se godišnje u Jadranskom moru slučajno ulovi oko 2 500 glavatih želvi. Od ukupnog broja jedinki uhvaćenih u ribarske mreže 85% je ulovljeno koćarenjem. Morske kornjače u Hrvatskoj su zaštićene zakonom kao i brojnim međunarodnim konvencijama.

Strogo je zabranjen svaki namjerni izlov, uništavanje, uznemiravanje ili trgovina ovim vrstama. Za ubijanje glavatih želvi predviđene su visoke novčane kazne.

D.G.