>
U Zavičajnom muzeju Konavala već sedmu godinu održava se radionica izrade glasovitog konavoskog veza koji je 2014. proglašen i našim zaštićenim nematerijalnim dobrom. Radionicama se umijeće izrade konavoskog veza prenosi na najmlađe, koji za to nerijetko pokazuju i više zanimanja od svojih roditelja.
Ponos krajnjeg juga - konavoski vez - polako nastaje na tkaninama, brižljivim potezima malenih Konavoki.
- Učim od šeste, sedme godine. Počela sam doma s bakom, a onda sam dolazila ovako na radionice. Imam i neke gotove radove, neki su ažurani, a neki nisu - rekla je Marija Klinac.
Pomažu im iskusne konavoske vezilje i čuvarice tradicije.
- Mene je naučila moja mama vesti, a mi smo u mojem djetinjstvu najviše vezli na paši ispod venge, sjeli bi i vezli. Cijelo ljeto - rekla je za Dnevnik Katica Carević, voditeljica radionice izrade konavoskog veza.
- Učenice su super. Ne znam koja je bolja. Sve su vrijedne, sve vole konavoski vez i rado dolaze - dodaje Katica Kordić.
Umijeće izrade veza neke od njih iskoristile su na kreativan način, izvevši svoje ime.
- Djeca na ovaj način nauče da muzej nije samo za turiste, već da je muzej njihov muzej, gdje se čuva njihova baština i gdje će oni naučit više o svojoj baštini - poručila je Anita Vujasin iz muzeja i galerije Konovala.
Okružene neprocjenjivim blagom u Zavičajnom muzeju Konavala, ove su djevojčice i same - konavosko blago - te jamstvo da konavoski vez nastavlja živjeti i u budućnosti.
I.B.
© 2024 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev