Kreće hrvatsko - talijanski projekt istraživanja livada morskih cvjetnica!
U sklopu projekta "Brigantine" autonomnim će se plovilima pratiti rasprostranjenosti i ekološko stanje "livada morskih cvjetnica"priopćeno je danas iz Instituta Ruđer Bošković u Zagrebu.
Autonomna plovila snimaju ispod površine Jadranskog mora, fotografirajući i bilježeći podatke o livadama morskih cvjetnica.
Njhovi senzori mjere različite parametre poput temperature vode, saliniteta i prisutnosti potencijalno opasnih tvari. To omogućuje znanstvenicima da na precizan i brz način dobiju informacije koje bi inače bile teško dostupne i da preventivno djeluju. Podvodne "livade" su osjetljive na promjene, onečišćenje i ljudske aktivnosti, pa je njihovo praćenje postalo iznimno važno. Upravo će ta istraživanja biti u fokusu multidisciplinarnog tima okupljenog na ovom projektu.
- Prikupljeni podaci obogatit će baze podataka (data-hub) koje se koriste za modeliranje distribucije algi i morskih cvjetnica, a s ciljem pojednostavljenja aktivnosti praćenja za učinkovitije lokalno upravljanje resursima ekosustava - izjavila je voditeljica projekta za Hrvatsku Mirta Smodlaka Tanković iz Centra za istraživanje mora u Rovinju IRB-a.
- Autonomna plovila nam omogućuju da prikupimo podatke s područja koja bi inače bila teško dostupna, i to u stvarnom vremenu te nam omogućavaju u kraćem vremenu prikupljanje većeg broja informacija. Tako bi ubuduće mogli brže reagirati na moguće prijetnje - dodala je.
Projekt traje 30 mjeseci
Projekt "Brigantine" je započeo u lipnju 2024., financira ga Europska unija putem programa prekogranične suradnje Interreg Italija - Hrvatska, a konzorcij okuplja stručnjake iz različitih znanstvenih područja - biologe, inženjere, oceanografe i druge.
Konzorcij je nastao suradnjom između Sveučilišta u Udinama, koje je nositelj projekta, Politehničkog sveučilišta Marche iz Ancone, Konzorcija Corila za koordinaciju istraživačkih aktivnosti vezanih uz sustav laguna iz Venecije, Instituta Ruđer Bošković i Fakulteta strojarstva i brodogradnje Sveučilišta u Zagrebu.
Projekt, koji će trajati 30 mjeseci, ukupne je vrijednosti 1.716.687 eura, a sufinancira ga EU kroz ERDF i Interreg program prekogranične suradnje Italija - Hrvatska.
J.T.