LEŽALJKE NA MAKARSKOJ RIVIJERI - "Sitni iznajmljivači se kontroliraju, a većim i utjecajnijim tvrtkama se lokalni političari nastoje dodvoriti za kakvu protuuslugu"
MAKARSKA - Promijenila se vlast, ali ne i ponašanje, jer s Makarske rivijere stižu ove slike. Ležaljka do ležaljke, od ranoga jutra. Redom sve prazne iritantno okupiraju pomorsko dobro, da ne bi slučajno netko drugi stavio ručnik ili prošao tuda.
- Poznat vam je navedeni problem koji je nažalost karakterističan za cijeli Jadran. Dok se ležaljke sitnih iznajmljivača još kako tako kontroliraju, kad su u pitanju veće, moćnije i utjecajnije tvrtke svi zatvaraju oči. Dapače, lokalni političari im se nastoje u svakoj prilici javno dodvoriti ne bi li iskamčili kakvu protuuslugu.
U prilogu imate friške fotografije plaže ispred hotela Dalmacija, odnosno Dalmacija Places by Valamar u Makarskoj. Na jednoj fotografiji je tabla s oznakom koncesije, a na drugoj ranojutarnja fotografija masivnih drvenih ležaljki koje već godinama od 0 do 24 blokiraju pristup plaži.
Unutar šume ima još mnogo postavljenih ležaljki koje se ovdje ne vide. Građani se bune, ali reakcije nema - kaže čitatelj.
U Baškoj Vodi slična situacija. Jedan turist snimio je stanje na plaži u 6.00 sati ujutro.
Podsjetimo, koncesionar NE SMIJE isključivati iz upotrebe pomorsko dobro za bilo koga, tko ne želi koristiti njegove usluge. Drugim riječima, ako su u pitanju ležaljke, koncesionar ih na plažu smije postaviti samo onoliko, koliko ih je u tom trenutku iznajmljeno i to prema načelu zadovoljenja javnog interesa. A članak 81. Zakona o pomorskom dobru i morskim lukama kaže da se koncesija za javnu plažu u naselju mora davati tako da cijela plaža bude dostupna svima na korištenje, a na najviše 40 % kopnenog i 20 % morskog dijela plaže koncesionar može obavljati gospodarske djelatnosti za koje mu je koncesija dana. Drugim riječima, čak i kad su sve ležaljke zauzete, 60% plaže MORA biti slobodno!
Pokušali smo dobiti pomorske redare i komunalne službe Grada Makarske i Općine Baška Voda, no NITKO se nije javio. Zvali smo također i makarskog gradonačelnika, SDP-ovog Zorana Paunovića, no ni on nam nije odgovarao na poziv.
Treba reći i da Zakon predviđa novčane kazne u iznosu od 1300,00 do 6000,00 eura za prekršaj kojeg izvrši izvršno tijelo jedinice lokalne samouprave ako ne štiti pravo na opću upotrebu pomorskog dobra i ne poduzima sve radnje radi sprječavanja nezakonitog postupanja, samovlasnog zauzeća, devastacije pomorskog dobra i nezakonitog nasipavanja.
Devastacije pomorskog dobra u Splitsko-dalmatinskoj županiji možete prijaviti i putem aplikacije "Pomorsko je dobro".
Jurica Gašpar
PROČITAJTE JOŠ: