Marin Miletić: "Pogoduje se uzgajivačima tuna, građani si ne mogu priuštiti ni srdelu"

ZAGREB - U saborskoj raspravi o izmjenama zakona o morskom ribarstvu i akvakulturi čulo se da Hrvati još uvijek jedu malo ribe, ali i upozorilo na lošu situaciju u domaćem ribarstvu.

Riba bi, istaknuto je u raspravi, trebala biti dio besplatnih obroka koje je učenicima osigurala država, dok bi uspostava burze ribe bila prilika građanima da do nje lakše dođu, a ribarima da plasiraju viškove.

Hrvati jedu malo ribe, a trebali bi više, istaknuo je Rade Šimičević (HDZ) koji je upozorio i da ribari imaju sve više nameta.

Marijana Petir (NZ) istaknula je da je potrošnja po stanovniku 2021. porasla za 4.8 kilograma u odnosu na 2018.

Te je godine potrošnja bila 18.6 kilograma, a 2021. godine 22.9 kilograma, kazala je Petir, koju je zanimalo hoće li Ministarstvo preporučiti da se riba nađe i u besplatnim školskim obrocima.

Oporbeni zastupnici poručili su da situacija u domaćem ribarstvu nije dobra, prenosi Index.

Situacija je već tri godine više nego zabrinjavajuća, zbog kraha tržišta uslijed pandemije, rasta cijena goriva, rekla je Boška Ban Vlahek (SDP), koju je zanimalo i koliko naše ribare ugrožava uvoz jeftinije ribe iz afričkih i drugih zemalja.

Marin Miletić (Most) izrazio je bojazan da se u Hrvatskoj pogoduje uzgajivačima tuna, da se "gura" one koji ih uzgajaju, a onda tune odlaze u Japan, bogatima. Rezultat je da je srdela skuplja i da si građani više ne mogu ni srdelu priuštiti, kazao je.

Hina

PROČITAJTE JOŠ:

Iz Vlade poručuju da snažno stoje uz hrvatske ribare – Za idućih 5 godina osigurano 2,6 milijardi kuna | | Morski HR
U Banskim dvorima je jučer održan sastanak predstavnika Vlade i ribarskog sektora i akvakulture o aktualnom stanju na tržištu te o problematici otežanih uvjeta obavljanja djelatnosti ribarstva zbog