Marko Vučetić na predstavljanju knjige u Vodicama nakon incidenta: "Svi oni koji kažu da je partizanski pokret sramotan, nisu ništa drugo nego svodnici vlastitih predaka!"

VODICE - U nakladi vodičkog Centra za umjetnost i kulturu ponovno je tiskana knjiga Vitomira Gradiške „Primorska četa“, prvi put objavljena kao povremeno izdanje Muzeja grada Šibenika 1969. godine.

Ovo ponovljeno izdanje uredili su dr.sc. Josip Zanze i Eduard Šprljan, a obogaćeno je fotografijama ratnog fotografa Frane Zafrona koji je svojim objektivom ovjekovječio borce Primorske čete i prognane Ižane koji su se na području Vodica priključili NOB-u. Knjiga opisuje dramatično vrijeme Drugog svjetskog rata od 1941. do sredine 1943. Tijekom tog razdoblja stasala je Primorska četa koja će prkositi i odolijevati brojčano i tehnički stostruko jačim snagama talijanske okupacijske vojske, nanoseći im osjetne gubitke.

Knjigu su u četvrtak 6. veljače u Kulturnom centru Vodice, uz njezine urednike, predstavili: dr.sc. Marko Vučetić, izvanredni profesor Sveučilišta u Zadru te Zoran Restović predsjednik Udruge antifašističkih boraca i antifašista Šibensko-kninske županije.

Na predstavljanju je trebao biti dr.sc. Hrvoje Klasić, izvanredni profesor na Sveučilištu u Zagrebu, no dogodio se sramotan incident. Zbog negodovanja navodnih branitelja, zvao ga je Josip Zanze, predsjednik vodičkih antifašista i organizator promocije te mu otkazao gostovanje.

Na sve se u vrlo oštrom govoru osvrnuo dr. sc. Marko Vučetić, koji je zajedno s prisutnima dao podršku kolegi Klasniću, te kazao:

- Svi oni koji kažu da je partizanski pokret sramotan, nisu ništa drugo nego svodnici vlastitih predaka! - Cijelo njegovo izlaganje pogledajte u videu.

Nakon predstavljanja knjige, u 19.30 u atriju Kulturnog centra bit će otvorena izložba Vodice u II. svjetskom ratu (1941.-1944). Ova je izložba prvi puta postavljena u Gradskoj vijećnici Vodica 2014. u povodu 70. obljetnice oslobođenja Vodica od okupatorske vlasti u II. svjetskom ratu. Rađena je kronološkim redom po temama koje predstavljaju zaokruženu cjelinu. Fotografijama, proglasima, dokumentima, crtežima i tiskom prikazan je: početak II. svjetskoga rata, osnivanje NDH-a, aneksija Dalmacije, 1. primorska četa, kapitulacija Italije, zločini, partizanska djelatnost, logor Molat i zbjeg u El Shatt. Kao posebne teme izdvojene su dvije osobe, rođeni Vodičani: Ive Čaće i Ćiro Čičin Šain.

D.G.