Masovni pomor vrste koja je prijetila Jadranu!

Što da čovjek kaže na ovo? Zabilježen je masovni pomor plavih rakova, invazivne vrste koja se širila Jadranom, prenosi Index.

Njihov je masovni pomor zabilježen u blizini ušća rijeke Po u Italiji. Točni uzroci pomora za sada nisu poznati, no stručnjaci imaju nekoliko hipoteza.

Jedan od mogućih uzroka je promjena u kvaliteti vode. Zagađenja, uključujući kemijsko, mogu negativno utjecati na zdravlje rakova, a ona nisu rijetkost u ušću rijeke Po.

Drugi uzrok može biti bolest. Populacije rakova u visokoj gustoći podložnije su izbijanju bolesti koje se brzo šire i mogu izazvati masovne pomore. Paraziti i patogeni specifični za rakove mogli bi igrati ključnu ulogu u ovom slučaju.

Promjene u temperaturi vode također mogu utjecati na rakove. Nagli porast ili pad temperature može uzrokovati stres koji može smanjiti otpornost rakova na bolesti. Klimatske promjene i ekstremni vremenski uvjeti sve su češći i mogu imati značajne posljedice za morski život. Primjerice, smatra se da su visoke temperature mora nedavno uzrokovale pomor dagnji u Malostonskom zaljevu.

Konačno, pomor je mogla uzrokovati i anoksija, odnosno nestašica kisika u vodi koja može biti posljedica cvjetanja morskih algi koje pak uzrokuju umjetna gnojiva što ih iz plodnih ravnica u more donosi rijeka Po.

Morski biolog Mišo Pavičić iz Instituta za oceanografiju i ribarstvo u Splitu kaže da prije detaljnih laboratorijskih analiza nije moguće reći koji je glavni razlog pomora plavih rakova.

- No sasvim je moguće da je u igri bilo više faktora - kaže Pavičić.

Stigli s balastnim vodama

Plavi rakovi (Callinectes sapidus) izvorno su vrsta koja nastanjuje istočne obale SAD-a. U posljednjih nekoliko desetljeća pojavili su se u Jadranskom moru i izazvali zabrinutost zbog invazivnog karaktera i prijetnje autohtonim vrstama.

U Jadranu su prvi put zabilježeni početkom 2000-ih. Smatra se da su stigli balastnim vodama brodova iz Amerike. Brzo razmnožavanje i prilagodljivost različitim staništima omogućili su im brzo širenje duž obale.

Na području delte Neretve prvi put su viđeni 2004., a ondje su ugrozili autohtonog bočatog raka.

Od prvog viđenja proširili su se cijelim Jadranom i donedavno se činilo da su neuništivi.

Pavičić kaže da je područje delte Neretve žarišna točka plavih rakova u Jadranu.

- No, oni se mogu naći na cijelom Jadranu, na mjestima na kojima ima dotoka slatke vode. Plavi rakovi su grabežljivci i hrane se raznovrsnim plijenom pa su u kompeticiji s autohtonim vrstama - dodaje.

J.T.

PROČITAJTE JOŠ:

Invazivni plavi rak ulovljen u Parku prirode Lastovsko otočje
0:00 /0:24 1×
“Invazivne delicije” – Što se sve nalazi u mesu ‘opakog’ plavog raka
Posljednjih godina invazivne vrste česta su tema, pogotovo kad je riječ o Jadranskom moru. Invazivnim vrstama smatramo vrste koje koloniziraju nova staništa tj. prostore na kojima nisu prethodno obitavale pri čemu uzrokuju značajne ekološke promjene, a u nekim slučajevima mogu imati i velik utjecaj na lokalnu ekonomiju. Iako se takve
Agresivni plavi rak ugrožava faunu Jadrana - protiv ovog “stranca” najbolje se boriti na tanjuru!
Klimatske promjene u naše more neprestano dovode nove “stanare” i na žalost mijenjaju staništa. Jedna od vrsti koja se sve više širi Jadranom je i američki plavi rak, invazivna vrsta snažnija od naših domaćih jadranskih rakova. Najnovija saznanja potvrđuju kako je plavi rak primijećen u okolici Rovinja. Ovo nije prvi