MO Petrčane traži dužu zabranu građevinskih radova. Grad Zadar: "Prijedlog se odbija!"
Tko god je u posljednje vrijeme boravio u ili oko Zadra zna da su građevinski radovi na svakom koraku. Događa li se svojevrsni obračun turističkog i građevinskog sektora? Ili građevinskog sektora i zdravog razuma? Ovisi koga pitate.
Nije neobično da neprestana gradnja i zvuk strojeva običnom stanovništvu znaju zadavati teške glavobolje. Pustimo sad i ekologiju, i opasnosti koje pretjerana betonizacija povlači za sobom (primjer poplava). Konstantni građevinski radovi, bageri i kamioni, ponekad naprosto dozlogrde običnim građanima. I to potpuno legitimno. A u Zadru se građani uz to često bune da se odluke o građevinskim radovima i informacije vezane za njih donese "od danas do sutra" i u "zadnjih pet minuta".
Petrčane je jedno malo naselje u sastavu Grada Zadra koje se kao i ostali dijelovi grada, često mora nositi s bagerima i kamionima pa su pomislili da po tom pitanju nešto mogu učiniti. No, izgleda da su se prevarili.
Kamioni, bageri i plaže
Iz Grada Zadra stavili su na e-savjetovanja uobičajenu odluku o vremenu i područjima zabrane radova od 1. srpnja do 31. kolovoza 2025. godine.
Osim nekolicine građana, i Mjesni odbor Petrčane je dao svoj prijedlog koji se sastoji od ograničavanja opsega građevinskih radova. Dakle žele da se zabrana produlji jer smatraju da predložen vremenski okvir nije dovoljan.
Prijedlozi za produženje sezone negradnje koji su bili proslijeđeni pismeno u okviru javnog savjetovanja odbijeni su uz ovo obrazloženje:
"Prijedlog se ne prihvaća iz razloga što je razdoblje zabrane za mjesec srpanj i kolovoz predložen zbog iznimne važnosti ne samo sektora turizma već i sektora građevinarstva.Grad Zadar kao cjelina iznimno je zanimljiva i važna turistička destinacija u svim svojim dijelovima, te se Petrčane ne mogu posebno izdvajati."
Razočarani Petrčanci
- Znači, sektor turizma je toliko nevažan Gradskoj upravi u odnosu na sektor građevinarstva da su spremni dati prioritet turizmu i turistima samo 2 mjeseca godišnje.
Zanimljivo je da se tijekom tih 2 mjeseca (i ostalih 4 mjeseca rane i kasne sezone) u gradski proračun uplate značajna sredstva od turističkih članarina i poreza. Valjalo bi ih usporediti s prihodom od članarina i poreza koje plaća građevinski sektor. Idućeg ljeta kada se budete probijali između bagera i kamiona da bi došli do plaže, sjetite se ovog savjetovanja i pošaljite svoju reakciju u zadani okvir javnog savjetovanja - poručuju iz MO Petrčane.
J.T.