Morski ekosustav sve je više opterećen mikroplastikom - Morsko dno za te čestice služi kao prirodni rezervoar

Morski je ekosustav pod sve većim opterećenjem povećane prisutnosti mikroplastike, a morsko dno služi kao prirodni rezervoar za ove čestice. Znanstvenici su odabrali različite lokacije u Nacionalnom parku Cabrera (zapadni Mediteran) s različitim vrstama morskog dna i različitim razinama zaštite kako bi procijenili rasprostranjenost mikroplastike na morskom dnu.

Više mikroplastike pronađeno je u sedimentima prikupljenim s pješčanih staništa, pri čemu je 70 % čestica bilo u obliku vlakana. Autori ističu sveprisutnost mikroplastike u sedimentima morskog dna ovog morskog zaštićenog područja. Također naglašavaju da rezultati sugeriraju kako različite vrste morskog dna mogu utjecati na prisutnost mikroplastike u morskim okolišima, kako u ukupnim količinama, tako i u obliku čestica, prenosi Fakultet prirodnih znanosti u Puli.

Milijuni plastičnih kuglica preplavilo španjolske obale!
Stotine volontera prebirale su po pješčanim plažama sa sitom i lopatama u ponedjeljak u španjolskoj sjeverozapadnoj regiji Galiciji nakon što je milijune plastičnih kuglica more naplavilo na njezinu obalu, što je izazvalo zabrinutost za okoliš. Ponekad poznate kao suze sirena ili grudvice, kuglice se koriste za proizvodnju svakodnevnih predmeta od

Kako navodi studija, obilje mikroplastike kontinuirano raste u morskim ekosustavima zbog njihova izravnog ili neizravnog ispuštanja u morski okoliš bilo iz postrojenja za otpadne vode, ili ispuštanja otpadnih voda ili pak iz riječnih otpadnih voda, između ostalih uzročnika.

Jednom kad su u morskom okolišu, svi ovi predmeti mogu doživjeti različite sudbine kao na primjer da ih gutaju različiti morski organizmi ili pak da stvaraju biofilmove na površinama mora i oceana. Također se često rasprostranjuju u druge regije daleko od lokacije njihova izvora gdje također čine nemjerljivu štetu.

VIDEO Usisavač koji odvaja mikroplastiku od pijeska na pješčanim plažama
Osim što je toksična i nerazgradiva, mikroplastiku na plažama je izrazito teško pokupiti odnosno ‘izolirati’. Svi ti mali komadići koji su zakopani pod pijeskom naprosto tamo i ostaju. Hoola One je inovativni uređaj koji razdvaja mikroplastiku od pijeska na pješčanim plažama. Revolucionarnu konstrukciju osmislilo je prije nekoliko godina 12 studenata

U Sredozemnom moru na primjer, prisutne su visoke koncentracije morskog otpada kao rezultat okruženja razvijenim područjima, ali i zbog visokih pomorskih prometnih pravaca, uz veliki broj turističkih i industrijskih aktivnosti.

Studiju u cijelosti možete pročitati OVDJE.

I.N.