MORSKI PSI I RAŽE Institut za oceanografiju moli pomoć građana, posebno ribara, kod uočavanja

Morski psi i raže ključna su karika zdravog hranidbenog lanca cijelog morskog ekosustava. Zbog relativno male gustoće populacija i sporog rasta, izrazito su osjetljivi na sve oblike ljudskih pritisaka, te je većina vrsta na listi strogo zaštićenih i ugroženih životinja.

- Zbog toga što nam je važno pokušati što bolje razumjeti njihovu ekologiju i kretanje po Jadranskom moru, a možda i dalje od njega, započeli smo s akcijom TAGIRANJA - označavanja zaštićenih vrsta morskih pasa i raža u Jadranskom moru. Svaka označena jedinka bit će opremljena oznakom ("Spaghetti" tagom) na kojoj su naznačeni Institut IOR i WWF Adria, te kontakt broj.

Ribari koji ulove jednu od ovih označenih/tagiranih hrskavičnih vrsta, poput morskog psa, raža, goluba ili sklatova, mogu nazvati broj +385 95 883 8015 i prijaviti jedinku. Ovi podaci su izuzetno bitni jer omogućavaju praćenje kretanja jedinki te prikupljanje važnih podataka o njihovim populacijama - javlja Institut za oceanografiju i ribarstvo.

Posebno ističemo da se ovakvo istraživanje i tagiranje provodi prvi put na našoj obali Jadrana i nadamo se da će prikupljeni podaci značajno doprinijeti razumijevanju ponašanja i migracijskih obrazaca ovih vrsta. Stoga vas pozivamo, ako situacija to omogućava, da izmjerite dužinu i težinu ulovljene jedinke prije nego što je pustite natrag u more.

Tagiranje se istodobno provodi i na zapadnoj obali Jadrana, u Italiji, te koordiniramo ovaj projekt s talijanskim kolegama čija su ranija istraživanja već pružila neke preliminarne podatke. Naime, označeni morski psi iz Italije ulovljeni su i na našoj, istočnoj strani Jadrana, daleko od područja gdje su pušteni u more.

Osim samog istraživanja, ova inicijativa ima za cilj podizanje svijesti o izazovima očuvanja morskih pasa i raža. Naglasak stavljamo na dobrobit životinja te se metodologija označavanja provodi u skladu s etičkim i održivim praksama istraživanja. Ipak, sudjelovanje javnosti, posebno ribara, najključnije je za prikupljanje informacija i očuvanju ovih vrsta riba. Prikupljene informacije mogu biti od vitalnog značaja za razvoj učinkovitijih strategija očuvanja morskih vrsta.

Projekt u hrvatskom dijelu Jadrana provodimo u suradnji s WWF Adria, te uz podršku Opće komisije za ribarstvo Sredozemlja (engl. General Fisheries Commission for the Mediterranean, skraćeno #GFCM) u sklopu Organizacije za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih naroda (engl. Food and Agriculture Organization of the United Nations (FAO). Hvala unaprijed što podržavate NAŠU inicijativu!

D.G.