MURTER - LEGLO BEZAKONJA Lokalni šerif ilegalno posjeduje privezište i gat na Žutu
MURTER - Općina Murter je prizorište još jedne protuzakonite rabote – ilegalne gradnje nautičkog privezišta i gata na otoku Žutu, koji je dio zaštićenog područja Žutsko-sitske skupine. Akter te nelegalne gradnje je Krešimir Mudronja, predsjednik Općinskog vijeća Murtera, piše Nacional.
Nakon što je ovaj tjednik tijekom studenog otkrio slučaj dugogodišnjeg poslovanja ilegalnog nautičkog privezišta u mjestu Murter na otoku Murteru, a potom i slučaj protuzakonitog prisvajanja nekoliko desetaka tuđih zemljišnih čestica na istom otoku iza kojih stoji splitski poduzetnik Dalibor Jonić, Općina Murter je prizorište još jedne protuzakonite rabote – ilegalne gradnje nautičkog privezišta i gata na otoku Žutu, koji je dio zaštićenog područja Žutsko-sitske otočne skupine.
Akter ove nelegalne gradnje je, navodi Nacional, Krešimir Mudronja, aktualni predsjednik Općinskog vijeća Murtera. Uz nedavna uhićenja zagrebačkih poduzetnika Zorana Pripuza i Darija Filipija, vlasnika ilegalnih kampova na otoku Murteru, te bivše službenice Odjela za gospodarstvo i turizam Šibensko-kninske županije Nede Livljanić koja je obojici protuzakonito izdala rješenja za spomenute kampove i tako im omogućila nelegalnu djelatnost, i ovi najnoviji slučajevi potvrđuju činjenicu da otokom Murterom haraju nekretninski kaos, bezakonje, a vrlo vjerojatno i korupcija.
Sve uz obilatu pomoć institucija i žmirenje građevinske inspekcije
Jer Krešimir Mudronja zahtjevom za lokacijsku dozvolu za već nelegalno izgrađen objekt, ali i iniciranjem dodjele koncesije za pomorsko dobro, uz obilatu pomoć, žmirenje i neaktivnost nadležnih državnih institucija, prije svega građevinske inspekcije, protuzakonito pokušava legalizirati ilegalnu gradnju i devastaciju otoka Žuta.
Krešimir Mudronja je formalno nezavisni vijećnik, no s vijećnicima iz redova nezavisne liste nazvane Lista za dobro mista i HDZ-ovim vijećnicima blisko surađuje i kontrolira rad Vijeća. Obitelj Mudronja na otoku Žutu već desetljećima posjeduje restoran Fešta, a 2010. i 2011. godine Krešimir Mudronja počeo je ilegalno – bez ikakvih dozvola, bez potrebne dokumentacije i koncesije za pomorsko dobro – graditi prvo ilegalno privezište za brodove, a potom ga je proširio i na također ilegalno nadograđeni gat za privez brodova čiji vlasnici posjećuju njegov restoran. Te ilegalne građevine, sada stare više od 10 godina, retrogradno i pravno krajnje upitnim potezima pokušava legalizirati, što mu i uspijeva.
Naime, Mudronjina tvrtka Colonia je 22. travnja 2021. – dakle, 10 godina nakon početka gradnje privezišta i gata – zatražila izdavanje lokacijske dozvole „za zahvat u prostoru namijenjen nautičkom turizmu – privezište za gospodarsko korištenje u uvali Golubovac, otok Žut". Taj podatak potvrđen nam je iz Šibensko-kninske županije.
Privezište već izgrađeno nelegalno
Upravni odjel za zaštitu okoliša, prostorno uređenje, gradnju i komunalne poslove ŠKŽ-a izdao je 29. lipnja 2022. godine tvrtki Colonia neosnovano lokacijsku dozvolu, no na tu se odluku Općina Murter u srpnju iste godine žalila, navodeći u žalbi koju je potpisao načelnik Toni Turčinov da Županija nije pravilno utvrdila činjenično stanje. U žalbi načelnik ističe da se Općina Murter protivi izdavanju lokacijske dozvole jer je „zahvat u prostoru namijenjen nautičkom turizmu, 2. a skupine – privezište za gospodarsko korištenje u uvali Golubovac, otok Žut – već izgrađeno nelegalno, odnosno nezakonito, i to davno prije nego što je na snagu stupio Prostorni plan područja posebnih obilježja Žutsko-sitske otočne skupine i protivno pozitivnim zakonskim propisima“. Taj prostorni plan, koji je Županija prihvatila početkom 2019. godine, prvi put je predvidio gradnju „luke otvorene za javni promet“, koja u prethodnim prostornim planovima nije bila predviđena.
U istoj žalbi Općina Murter zahtijeva da prije donošenja konačne odluke o lokacijskoj dozvoli predstavnici Županije izvrše očevid na Žutu i uvjere se u stanje na terenu. U protivnom, kaže se u žalbi, „službena osoba (Županija, op. N.) izdavanjem ove pobijane lokacijske dozvole omogućuje ozakonjenje nezakonito izgrađenog privezišta što je protivno odredbama Zakona o prostornom uređenju i Zakona o gradnji“. Ministarstvo prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine, kojemu je na čelu Branko Bačić, potvrdilo nam je da je to tijelo u listopadu prošle godine ukinulo lokacijsku dozvolu i predmet vratilo nadležnim službama Šibensko-kninske županije na ponovno postupanje. A Županija je neuobičajeno brzo, već u siječnju ove godine, po svemu sudeći ponovo neosnovano izdala novu lokacijsku dozvolu koja je postala pravomoćna 23. veljače 2023.
Ministarstvo graditeljstva: "Lokacijska dozvola ne predstavlja akt za gradnju!"
Da apsurd bude veći, iz Bačićeva ministarstva Nacionalu je odgovoreno da sama lokacijska dozvola, prema Zakonu o prostornom uređenju, ne predstavlja akt za gradnju. „Lokacijska dozvola važi dvije godine od dana svoje pravomoćnosti. U tom roku potrebno je podnijeti zahtjev za izdavanje akta za građenje za 1. fazu zahvata i zahtjev za davanje koncesije. Dakle, na temelju te lokacijske dozvole ne može se započeti s provedbom zahvata u prostoru, već je potrebno ishoditi akt za građenje za 1. fazu zahvata prema odredbama Zakona o gradnji“, stoji u odgovoru Bačićeva ministarstva.
Dakle, da se pristupi gradnji potrebno je, uz lokacijsku dozvolu, ishoditi i građevinsku dozvolu i koncesiju za korištenje pomorskog dobra. No Krešimir Mudronja nema ni građevinsku dozvolu ni koncesiju. Ima tek lokacijsku dozvolu s kojom, kako tvrde u Ministarstvu, ne može početi gradnju već može u roku od dvije godine ishoditi dozvolu za građenje za prvu fazu zahvata. I to za betonsko pristanište i gat koji nelegalno postoje već više od 10 godina.
„Lokacijska dozvola je izdana 26. siječnja 2023., u skladu s odredbama Zakona o prostornom uređenju, nakon što je u provedenom postupku utvrđeno da je uz zahtjev za izdavanje lokacijske dozvole priložena propisana dokumentacija, da je idejni projekt izrađen u skladu s prostornim planom, da su utvrđeni svi posebni uvjeti i uvjeti priključenja i da je zahtjev podnesen od ovlaštene osobe na temelju Ovlaštenja za ishodovanje lokacijske dozvole Upravnog odjela za pomorstvo, promet i otočni razvoj Šibensko-kninske županije“, stoji u odgovoru koji potpisuje privremena pročelnica Upravnog odjela za poslove Župana ŠKŽ-a Agnesa Filipović Grčić.
No, sukladno postojećim zakonima, tako izdana lokacijska dozvola ne može legalizirati objekte koji su već izgrađeni. O tomu jedan upućeni izvor Nacionala kaže: „Prije svega, proces legalizacije nelegalno izgrađenih objekata na pomorskom dobru kao javnom dobru nije moguć. Osim toga, ovako izdana lokacijska dozvola tek je prethodnica zahtjevu za izdavanje građevinske dozvole. I lokacijska i građevinska dozvola podrazumijevaju da na određenoj lokaciji nema objekata, dakle, da ništa nije već izgrađeno. Da bi građevinska dozvola mogla biti izdana, na teren prethodno moraju izaći djelatnici županijskog Odjela za prostorno planiranje kako bi utvrdili da objekt za koji je zatražena građevinska dozvola nije već izgrađen. Pa ako, kao u ovom slučaju, utvrde da takav objekt već postoji, dužni su investitora prijaviti za nelegalnu gradnju. A to, drugim riječima, znači da investitora čekaju velika novčana kazna i nalog za rušenje bespravnog objekta. Znači da se građevinska dozvola ne može dodijeliti već izgrađenom objektu. Takav se objekt ruši i investitoru se naplaćuje kazna“, piše Nacional.
Cijeli članak pročitajte OVDJE.
Sandra Carić Herceg
PROČITAJTE JOŠ: