>
  3 min. čitanja

Muzej grada Umaga otvara stalni postav o prapovijesnom šivanom brodu iz Zambratije

Muzej grada Umaga otvara stalni postav o prapovijesnom šivanom brodu iz Zambratije
Foto: Arheološki muzej Zadar

UMAG - Službeno otvorenje stalnog postava o prapovijesnom šivanom brodu iz Zambratije bit će održano 18. srpnja 2023. godine u Muzeju grada Umaga s početkom u 20:30 sati.

Arheološka posebnost umaškog područja otkriće je prapovijesnog drvenog šivanog broda iz uvale Zambratija, koji zbog arhitektonskih karakteristika i datacije nema analogije na čitavom Mediteranu.

Datiran je u razdoblje između posljednje četvrtine 12. i posljednje četvrtine 10. st.
pr. Kr., odnosno na prijelaz iz kasnog brončanog doba u početnu fazu kulture Histra. Prapovijesni šivani brod iz Zambratije najstariji je primjer u potpunosti šivanog drvenog broda pronađenog na Mediteranu.

Ostatke broda, od 2008. do 2013. godine, istražio je međunarodni tim na čelu s
arheologinjom dr.sc. Idom Koncani Uhač iz Arheološkog muzeja Istre, Markom Uhačem iz Konzervatorskog odjela u Puli i dr.sc. Giuliom Boetto iz Centra Camille Julian iz Francuske.

Pronalazak prapovijesnog broda pruža nepresušan izvor podataka i polazna je točka za istraživanje podrijetla i evolucije šivanih brodova uopće. Brodograditeljska tradicija, definirana kao „sjevernojadranska tradicija šivanja“, kojoj je brod iz Zambratije prethodnik, koristila se i u rimskom razdoblju. Zato je u Muzeju grada Umaga unutar projekta Čudesna morska ISTRAživanja uređen stalni postav o prapovijesnom šivanom brodu Zambratija.

Osnovu postava čini replika ostataka brodske konstrukcije postavljena u rekonstruiranu formu. Predmetnim postavom se osim samog otkrića, slavi umijeće i znanje izrade šivane brodice kao tehničkog izričaja lokalne zajednice u Zambratiji i naroda koji je u Istri živio u prapovijesti.

Projektom Čudesna morska ISTRAživanja nastojali smo osmisliti prvi dio stalnog
muzejskog postava kroz dvije tematske cjeline:

Prezentacijom najstarije šivane brodske konstrukcije na Mediteranu i uz to pružanjem pogleda u jedan dio antičkog života na umaškom priobalju.
Antički nalazi i lokaliteti koji su prezentirani u projektu važan su dio kulturno-povijesne baštine umaškog područja.

Kroz projekt posvećen moru javnosti je predstavljen samo manji dio antičke muzejske građe i dokumentacije, kao uvod za buduće realizacije postava.
Povezanost antičkog čovjeka i mora prikazana je kroz predstavljanje običaja, vjerovanja, ribarske alate te različite gospodarske djelatnosti i trgovačke veze koje su se razvijale zahvaljujući životu uz more.

Projekt Čudesna morska ISTRAživanja obrađuje tako tisućljetni život uz obale Lokalne akcijske grupe u ribarstvu Pinna nobilis predstavljajući, prije svega, arheološke maritimne lokalitete koji su upisani u Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske.

A.B.

PROČITAJTE JOŠ:

ZAMBRATIJA Prapovijesni šivani brod – Izložba u Muzeju Grada Rovinja | | Morski HR
Otvorenjem izložbe “Zambratija – Prapovijesni šivani brod / Zambrattia Barca cucita preistorica” u Muzeju Grada Rovinja-Rovigno započeo je ovogodišnji sezonski ciklus izložbi, odnos
VELIKO ARHEOLOŠKO OTKRIĆE Ispod rive u Poreču pronađen rimski šivani brod star gotovo 2000 godina | | Morski HR
POREČ - Malo se koji arheolog može pohvaliti istodobno s dva otkrića, kako je to uspjelo njihovim kolegama u Poreču. Tijekom obnove porečke rive, Zavičajni muzej Poreštine, Arheološki muzej Istre i
Pritisnite ESC za zatvaranje.

© 2024 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev

You've successfully subscribed to Morski HR
Great! Next, complete checkout for full access to Morski HR
Welcome back! You've successfully signed in
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Your link has expired.