Muzej grada Umaga otvara stalni postav o prapovijesnom šivanom brodu iz Zambratije
UMAG - Službeno otvorenje stalnog postava o prapovijesnom šivanom brodu iz Zambratije bit će održano 18. srpnja 2023. godine u Muzeju grada Umaga s početkom u 20:30 sati.
Arheološka posebnost umaškog područja otkriće je prapovijesnog drvenog šivanog broda iz uvale Zambratija, koji zbog arhitektonskih karakteristika i datacije nema analogije na čitavom Mediteranu.
Datiran je u razdoblje između posljednje četvrtine 12. i posljednje četvrtine 10. st.
pr. Kr., odnosno na prijelaz iz kasnog brončanog doba u početnu fazu kulture Histra. Prapovijesni šivani brod iz Zambratije najstariji je primjer u potpunosti šivanog drvenog broda pronađenog na Mediteranu.
Ostatke broda, od 2008. do 2013. godine, istražio je međunarodni tim na čelu s
arheologinjom dr.sc. Idom Koncani Uhač iz Arheološkog muzeja Istre, Markom Uhačem iz Konzervatorskog odjela u Puli i dr.sc. Giuliom Boetto iz Centra Camille Julian iz Francuske.
Pronalazak prapovijesnog broda pruža nepresušan izvor podataka i polazna je točka za istraživanje podrijetla i evolucije šivanih brodova uopće. Brodograditeljska tradicija, definirana kao „sjevernojadranska tradicija šivanja“, kojoj je brod iz Zambratije prethodnik, koristila se i u rimskom razdoblju. Zato je u Muzeju grada Umaga unutar projekta Čudesna morska ISTRAživanja uređen stalni postav o prapovijesnom šivanom brodu Zambratija.
Osnovu postava čini replika ostataka brodske konstrukcije postavljena u rekonstruiranu formu. Predmetnim postavom se osim samog otkrića, slavi umijeće i znanje izrade šivane brodice kao tehničkog izričaja lokalne zajednice u Zambratiji i naroda koji je u Istri živio u prapovijesti.
Projektom Čudesna morska ISTRAživanja nastojali smo osmisliti prvi dio stalnog
muzejskog postava kroz dvije tematske cjeline:
Prezentacijom najstarije šivane brodske konstrukcije na Mediteranu i uz to pružanjem pogleda u jedan dio antičkog života na umaškom priobalju.
Antički nalazi i lokaliteti koji su prezentirani u projektu važan su dio kulturno-povijesne baštine umaškog područja.
Kroz projekt posvećen moru javnosti je predstavljen samo manji dio antičke muzejske građe i dokumentacije, kao uvod za buduće realizacije postava.
Povezanost antičkog čovjeka i mora prikazana je kroz predstavljanje običaja, vjerovanja, ribarske alate te različite gospodarske djelatnosti i trgovačke veze koje su se razvijale zahvaljujući životu uz more.
Projekt Čudesna morska ISTRAživanja obrađuje tako tisućljetni život uz obale Lokalne akcijske grupe u ribarstvu Pinna nobilis predstavljajući, prije svega, arheološke maritimne lokalitete koji su upisani u Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske.
A.B.
PROČITAJTE JOŠ: