Na dubini od gotovo 8000 metara otkriven nepoznati predator: "Bacio se na piletinu, a ne ribu!"

Znanstvenici su na području Atacama Trencha u jugoistočnom Pacifiku sasvim slučajno nabasali na grabežljivca iz srca tame.

Tijekom ekspedicije 2023. godine napunili su zamke za mamce piletinom u pokušaju da namame strvinare, a umjesto toga našli su se pred golemim i prilično gladnim amfipodom.

Na dubini od 7902 metra ulovili su stvorenje kakvo do sada nije nikad viđeno i nazvali ga Dulcibella camanchaca, prema izrazu za tamu na jezicima naroda iz regije Anda.

- Upotreba piletine, u odnosu na ribu, možda je privukla ovo stvorenje. No, možda to nije imalo veze s mamcem, nego s dubinom, lokacijom i vremenom. Ali, imali smo i dosta sreće - rekla je glavna autorica Johanna Weston iz Oceanografskog instituta Woods Hole za IFLScience.

Stvorenje koje je ulovljeno idealno je prilagođeno ekstremnom okruženju, odnosno, ograničenoj vidljivosti i ogromnom pritisku. Iako nema oči, vjerojatno se može osloniti na druga osjetila da otkrije hranu u mrklom mraku oceanskog dna.

Ima vitko i okretno tijelo koje mu vjerojatno omogućuje lako kretanje po morskom dnu. Prednje noge su mu velike i snažne, nalikuju kliještima, koje su idealne za hvatanje i držanje plijena. Osim toga, ima robusne zube u svojim čeljustima za rezanje i drobljenje hrane, kao i noge prilagođene za kretanje po različitim vrstama podloga. Velik je oko 4 centimetra što je za amfipoda prilično veliko, tvrde znanstvenici.

J.T.