Na škotskom otoku pronađen fosil najvećeg dosad otkrivenog jurskog krilatog gmaza
Najveći jurski pterosaur na svijetu – krilati gmaz star 170 milijuna godina – pronađen je u stijeni na otoku Skyeu, najvećem i najsjevernijem od glavnih otoka u unutarnjim Hebridima u Škotskoj.
Vrijedan nalaz otkriven je na spomenutoj lokaciji još 2017. godine, no tek sada je potvrđena njegova starost. Riječ je o pterosauru, letećem gmazu koji je živio prije 170 milijuna godina, a čiji raspon krila je dosezao 2,5 metra, piše BBC.
Detaljnim istraživanjem znanstvenici su zaključili da je riječ o novoj, dosad neotkrivenoj vrsti pterosaura koja je u čast otoka Skyea, gdje je i pronađen, nazvan Dearc sgiathanach (izgovara se Jark Ski-an-Ach).
Istraživači iz Hunterian Museuma u Glasgowu i Staffin Museuma na Skyeu, morali su se prilično namučiti da izvade kamenu ploču u kojoj se nalazio vrijedan fosil. Iznimna je rijetkost, kažu, pronaći pterosaura u jednom komadu zbog njegovih krhkih kostiju pa je ovo otkriće sa škotskog otoka znanstvenicima još vrijednije. Samo na temelju podataka iz lubanje zaključili su da je Dearc imao dobar vid.
– Stanje pronađenog fosila je izvanredno, daleko iznad bilo kojeg pterosaura ikada pronađenog u Škotskoj, i vjerojatno najbolji britanski skelet pronađen još od ranih 1800-ih. Njegova veličina nam govori da su pterosauri postali veći mnogo ranije nego što smo mislili, mnogo prije razdoblja krede kada su se natjecali s pticama – kazao je profesor Steve Brusatte sa Sveučilišta u Edinburghu.
Najveći i najbolji ikad sačuvani fosil pterosaura – Dearc, bit će smješten u Nacionalnom muzeju Škotske, gdje će biti izložen za posjetitelje, ali i dalje proučavan.
J.K.