Nacionalni je dan borbe protiv nasilja nad ženama - Splitska policija provodi preventivne aktivnosti s ciljem senzibilizacije građana

Dan borbe protiv nasilja nad ženama obilježava se u spomen na 22. rujna 1999. godine kada su na Općinskom sudu u Zagrebu tijekom brakorazvodne parnice ubijene tri žene, a djelatnica suda je teško ozlijeđena.

Obilježavanje ima za cilj  podizanje svijesti o neprihvatljivosti svih oblika nasilja nad ženama, uključujući psihičko, tjelesno, spolno i ekonomsko nasilje. Poseban cilj je osvijestiti i senzibilizirati društvo na problemu nasilja nad ženama te poslati poruku o nultoj toleranciji prema svim oblicima nasilja nad ženama.

Riječ je o društvenom problemu o kojemu je potrebno otvoreno i javno govoriti te poticati javnost da o nasilju ne treba šutjeti te da nasilje treba prijaviti policiji.

U tom smislu Policijska uprava Splitsko-dalmatinska u suradnji sa svim odgovornim sudionicima društva sustavno provodi preventivne aktivnosti s ciljem senzibilizacije građana. Posebno kroz projekt „Lily“, koji je usmjeren na različite ciljne društvene skupine, ali i cjelokupnu javnost s jasnom porukom: „Prekinimo šutnju, prijavimo nasilje, jer za nasilje nema opravdanja!“

U okviru navedenih aktivnosti osigurano je informiranje i s savjetovanje građana u svim policijskim postajama. Kroz posebne obavijesti, sudjelovanje na stručnim skupovima, dijeljenje informativnih materijala suradnji s nevladinim udrugama na javnim mjestima u gradu Sinju dana 21.09.2023 i gradu Splitu 22.09.2023. godine.

Po prijavi nasilja u obitelji policija je dužna:

- na poziv o nasilju u obitelji odmah izići na mjesto događaja, prekinuti nasilje i osigurati pomoć ozlijeđenim osobama,
- prikupiti sva saznanja o činu nasilja i sudionicima,
- počinitelju nasilja privremeno oduzeti predmete kojima je počinio nasilje,
- privesti počinitelja nasilja u policijske prostorije i zadržati ga ako za to postoje zakonske pretpostavke,
- privesti počinitelja nasilja prekršajnom sudu ili pritvorskom nadzorniku ako za to postoje zakonske pretpostavke,
- podnijeti kaznenu ili prekršajnu prijavu  protiv počinitelja nasilja zavisno o težini nasilja,
- za počinitelja nasilja tražiti od Prekršajnog suda produženje pritvora, predložiti adekvatne zaštitne mjere, donijeti rješenje o određivanju mjere opreza u skladu s procjenom ugroženosti žrtve
-  informirati žrtvu o njezinim pravima i o mogućosti smještaja u jedno od skloništa žrtava obiteljskog nasilja
-  o svemu poduzetom izvijestiti nadležni centar za socijalnu skrb.


I.B.