Najavljeno obilježavanje 28. obljetnice vojno-redarstvene operacije Maslenica ’93

ZADAR – Ministar obrane Mario Banožić ujedno izaslanik predsjednika Vlade RH i načelnik Glavnog stožera Oružanih snaga RH admiral Robert Hranj sudjelovat će u petak, 22. siječnja 2021. godine na obilježavanju 28. obljetnice vojno-redarstvene operacije Maslenica ’93.

Oslobodilačka operacija Oružanih snaga Republike Hrvatske i pripadnika Ministarstva unutrašnjih poslova RH, izvedena je početkom 1993. protiv vojnih snaga tzv. srpske krajine koje su s tada okupiranog dijela zadarskog područja prekidale kopnenu komunikaciju Dalmacije s ostalim dijelovima Republike Hrvatske.

Vojna je akcija planirana i izvedena u razdoblju od 6. do 27. siječnja 1993., dok su borbe na terenu počele 22. siječnja 1993. u 6 sati. Tijekom akcije hrvatski vojnici i policajci oslobodili su zadarsko zaleđe, Masleničko ždrilo i zrakoplovnu luku Zemunik, a naknadno je oslobođena i brana Peruća, koju su pripadnici srpskih paravojnih postrojba  neuspješno digli u zrak.

Operaciju su planirali i izveli generali Janko Bobetko, Ante Gotovina, Ante Roso, Mirko Norac i Mladen Markač. U izvedbi operacije Maslenica bile su angažirane sve grane Oružanih snaga RH, a sudjelovale su postrojbe tadašnjeg Zbornog područja Split (4. gardijska brigada “Pauci”, taktičke grupe 112. i 113., 126. brigada, 7. domobranska pukovnija, 40. inženjerijska bojna, 72. bojna VP), specijalne postrojbe MUP-a, dijelovi 9., 3., 2., i 1. gardijske brigade, dijelovi postrojbi GSHV-a, te Središnjica elektroničkog djelovanja Split, kopnene, diverzantske i pomorske snage HRM-a i eskadrila helikoptera HRZ-a.

Za vrijeme napadnih djelovanja tijekom operacije, od 22. do 25. siječnja poginulo je 13 hrvatskih branitelja, sljedeća dva dana (26. i 27. siječnja) u obrani dostignutih crta poginulo je još šest, a 70 pripadnika HV-a je ranjeno. U snažnim topničko-raketnim i tenkovskim, a povremeno i pješačko-diverzantskim, napadima velikosrpskih agresora koji su uslijedili odmah nakon “Maslenice”, do 31. ožujka 1991. broj poginulih hrvatskih branitelja popeo se na 127.

Preliminarni program obilježavanja:

8.30 Polaganje vijenaca i paljenje svijeća kod Središnjeg križa u spomen na poginule, nestale i umrle hrvatske branitelje

Gradsko groblje u Zadru

9.00 Polaganje vijenca i paljenje svijeća na spomen obilježje 3. bojne Imotski sokolovi 4. gardijske brigade Pauci

Ulica Ante Starčevića, Zadar

9.15 Prigodni program u parku u uvali Jazine kod spomenika hrvatskim braniteljima-Kocke

  • Himna
  • minuta šutnje
  • prigodne pjesme Klape HRM-a „Sveti Juraj“
  • čitanje povjesnice VRO Maslenica
  • recital – čitanje iz odlomka iz knjige Ivice Matešića-Jeremije
  • polaganje ruža uz spomen obilježje

10.00 Sveta misa za Domovinu u katedrali svete Stošije

  • svetu misu predvodi don Josip Radojica Pinčić

11.45 Polaganje vijenaca na spomen obilježju 3. gardijske brigade Kune u Kašiću

12.15 Polaganje vijenaca na spomen obilježju 4. gardijske brigade „Pauci“ u Islamu Latinskom i otkrivanje spomen ploče poginulom hrvatskom branitelju Eriku Coliću

12.45 Polaganje vijenaca kod spomen obilježja križa za sve poginule hrvatske branitelje u VRO Maslenica 93.

Zaštitni pojas DC 8 uz odmorište sjeverne strane Masleničkog mosta, Maslenica