Najbolji svjetski stručnjaci analiziraju neobične zvukove detektirane u podmorju Atlantika
Nastavlja se dramatična potraga za mini-podmornicom Titan koja je nestala tijekom spuštanja na 3800 metara dubine Atlantika do olupine Titanika. Svaki kontakt s pet članova posada izgubljen je u nedjelju, a danas izvještavaju da su spasilačke ekipe čule zvukove lupanja tijekom potrage u pravilnim intervalima od pola sata. Međutim, nije jasno kada i koliko dugo je lupanje trajalo, navode CNN i Rolling Stone.
Ured Američke obalne straže zadužen za sjeveroistočni dio zemlje objavio je u srijedu ujutro da je kanadski zrakoplov P-3 detektirao podvodne zvukove na području na kojem se traga za nestalom podmornicom Titan, piše The Guardian.
"Vozila na daljinsko upravljanje preusmjerena su kako bi se istražili izvori tih zvukova. Vozila su nakon pretrage prijavila negativne rezultate, međutim nastavljaju raditi", objavila je Američka obalna straža na društvenoj mreži Twitter.
Američka je obalna straža dodala da su podaci koje je prikupio kanadski zrakoplov proslijeđeni Američkoj ratnoj mornarici koja će ih detaljnije analizirati. Dodaju i da su pretrage daljinski upravljanih vozila (ROV) dosad dale negativne rezultate, ali i da se one nastavljaju.
Kapetan Jamie Frederick kaže da potraga trenutno uključuje pet površinskih objekata i da će ih biti ukupno 10 u sljedećih 24 do 48 sati. I on kaže da je zrakoplov P-3 čuo neke zvukove i danas.
Stručnjak koji pomaže u potrazi Carl Hartsfield kaže da je vrlo teško razlučiti o kakvim se zvukovima radi.
- Detektirane signale smo poslali najboljim ljudima na svijetu koji su ih analizirali i poslali nam ih natrag kako bi voditelji istrage donijeli odluke. Morali smo eliminirati potencijalne izvore tih zvukova koje potencijalno nije napravila podmornica Titan - kazao je.
Podsjetimo, hrvatski stručnjak za podmorsku mehaniku i saturacijski ronilac Marko Hranilović za Morski HR je u opširnoj analizi kazao da su dubokomorske ronilice s posadom zbog sigurnosnog rizika u ozbiljnoj podmorskoj industriji napuštene još 1980-ih i da je ronjenje na ovim dubinama u međunarodnim vodama siva zona. Što je moglo proći po zlu? Pročitajte niže u članku.
D.G.