Najnovije izvješće Europske komisije: "Emisije stakleničkih plinova u EU-u smanjile su se u prošloj godini za 8,3% u odnosu na 2022."
Prema najnovijem izvješću Europske komisije o djelovanju u području klime emisije stakleničkih plinova u EU-u smanjile su se u prošloj godini za 8,3% u odnosu na 2022., a neto emisije stakleničkih plinova sad su 37% niže nego 1990. U istom je razdoblju bruto domaći proizvod (BDP) EU-a porastao za 68%. To znači da je gospodarski rast moguć i uz smanjenje emisija i da je EU i dalje na dobrom putu da ispuni cilj smanjenja emisija za najmanje 55% do 2030.
Izvješće je, među ostalim, pokazalo da su se emisije iz energetskih i industrijskih postrojenja obuhvaćenih sustavom EU-a za trgovanje emisijama prole godine smanjile za rekordnih 16,5%. U okviru sustava EU-a za trgovanje emisijama, one iz proizvodnje električne i toplinske energije smanjile su se za 24% zahvaljujući povećanju udjela energije iz obnovljivih izvora, posebno vjetra i Sunca.
Prošle je godine ostvareno je 43,6 milijardi eura prihoda za ulaganje u djelovanje u području klime. Emisije iz zgrada, poljoprivrede, domaćeg prometa, malih poduzeća i otpada smanjile su se za oko 2%. Prirodna apsorpcija ugljika u EU-u povećala se za 8,5%, čime je preokrenut negativni trend u sektoru korištenja zemljišta i šumarstva. S druge strane, emisije iz zračnog prometa porasle su za 9,5%, čime se nastavlja trend koji je zabilježen nakon pandemije bolesti COVID-19.
Unatoč tome što su podaci iz izvješća uglavnom ohrabrujući, nedavni ekstremni vremenski uvjeti u Europi ponovno pokazuju da su potrebne daljnje mjere.
Tijekom posljednjih pet godina EU je predvodio borbu protiv klimatskih promjena i uništavanja okoliša u okviru europskog zelenog plana. Donio je niz prijedloga kako bi se do 2030. klimatskim, energetskim, prometnim i poreznim politikama smanjile neto emisije stakleničkih plinova za barem 55 % u usporedbi s razinama iz 1990. Radi i na postizanju nulte neto stope emisija stakleničkih plinova do 2050. To će i dalje biti prioritet u novom mandatu Komisije.
Europska unija će nastaviti svoj međunarodni angažman, počevši od konferencije COP 29, koja se održava od 11. do 22. studenog 2024., kako bi, ističu iz Komisije, i međunarodni partneri poduzimali potrebne mjere.
Kako bi se moglo poštovati zakonodavstvo EU-a o krčenju šuma, kojim se osigurava da proizvodi koji se prodaju u EU-u ne potječu s iskrčenih zemljišta, obveze bi se odgodile za godinu dana.
Kao odgovor na izraženu zabrinutost država članica EU-a, zemalja izvan EU-a, trgovaca i gospodarskih subjekata da neće moći u potpunosti poštovati pravila ako se počnu primjenjivati od kraja godine, Komisija je predložila odgodu datuma početka primjene uredbe o krčenju šuma za godinu dana. Na plenarnoj sjednici je dogovoreno da će se prijedlog razmatrati po hitnom postupku. Parlament se usuglasio s odgodom te usvojio nekoliko amandmana s 371 glasova za, 240 protiv i 30 suzdržanih, prenosi Radio Dubrovnik.
I.N.