Nakon Dubrovnika, i Zadar dobio brodicu za hitnu medicinsku službu
ZADAR - U sklopu međuresornog projekta “Uspostava hitne pomorske medicinske službe brzim brodicama”, jučer je u Zadru upriličena primopredaja druge takve brodice izgrađene u šibenskom brodogradilištu Iskra.
Iako je prva izgrađena brodica trebala završiti u Zadru, ona je ipak otišla put Dubrovnika, a ova, koja će biti usidrena u Zadru, druga je od šest koliko ih je predviđeno projektom koji sufinancira Europska unija, prenosi Novi radio.
Stanovnici zadarskih otoka s ovom brodicom trebali bi dobiti bržu medicinsku skrb, a brodica je, osim pružanja pomoći pacijentima, namijenjena i za pomoć na moru. Brodica ima puno medicinske opreme te postiže brzinu od 40 čvorova. Uz sve navedeno, kao njena elementarna prednost je upravo ta da može ploviti po svim vremenskim uvjetima i valovima.
- Ovo je naš drugi brod koji je tajno usidren u zadarskoj luci što mi je jako drago. Trebao je biti prvi, no objektivne okolnosti su nas spriječile zbog čega je on drugi. Idemo dalje do ukupnog broja od šest brzih brodica. Kao što znate, u kontekstu sintagme, zdravlje je prvo i pacijente vraćamo u fokus. Ova Vlada, Ministarstvo i svi mi zajedno utemeljili smo ovaj projekt unapređenja izvanbolničke hitne medicinske hitne pomoći i uspostavit ćemo vezove u šest lučkih gradova, počevši od Malog Lošinja, Raba, Šibenika, Supetra i Dubrovnika gdje će biti smještene ove brze brodice - kazao je ovom prilikom ministar zdravstva, Vili Beroš.
Ravnateljica Zavoda za hitnu medicinu Maja Grba- Vujević istaknula je kako je projekt nabavke plovila bio iznimno zahtjevan no na kraju je cilj postignut- veća razina zaštite naši pacijenata kako na kopnu tako i na otocima.
- Ovaj cijeli projekt je zapravo nastao zapravo gledajući što ste vi u Zadarskoj županiji napravili sa svojim brzim brodom u Preku. Zaključili smo da je to izvrsna stvar, da je to potrebno i da na taj način zapravo možemo napraviti takve brodove. Europska sredstva su na nam na taj način zapravo bila osigurana jer je projekt bio odličan te smo krenuli u tu realizaciju. Brzini svega toga je doprinio i ministar Vili Beroš koji je kao otočanin prepoznao da je to jako jako važna stvar - istakla je.
Projekt je veliki reformski iskorak za hitnu medicinsku službu kao i za cjelokupan zdravstveni sustav ukupne vrijednosti 10,1 milijuna eura osiguranih iz europskih bespovratnih sredstava i državnog proračuna.
D.G.
PROČITAJTE JOŠ: