NI SLUČAJNO KONZUMIRATI, ČAK NI TRLJATI OČI AKO STE JE DIRALI! Ulovili najotrovniju ribu na svijetu i pitaju "Kakva je za jesti?"

Društvenim mrežama ovih dana kruži slika napuhače, najotrovnije ribe na svijetu, koja nažalost nije zaobišla ni Jadran. Ni prva, ni posljednja u ribarskoj mreži, no stručnjake je zabrinulo pitanje o tome "kakva je za jesti".

U grupi Živi svijet Jadrana, upravo je zbog važnosti edukacije građana objašnjeno da se ova vrsta nipošto ne smije konzumirati"

- "Kakva je ovo riba za jesti?" Pošto ova grupa nije gastro nego služi isključivo za edukaciju o morskoj biologiji, jedini odgovor koji se treba davati po pitanju hrane je kad je nešto otrovno. A otrovne su samo neke vrste napuhača poput ove na slici!

Napuhaču ni slučajno jesti, čak nemojte ni trljati oči nakon što ste dirali ovu ribu! Kao što vidite riba se povremeno ulovi u Jadranu, još nismo ni blizu količine ove ribe kakvu imaju Cipar, Turska i Grčka, ali bojim se da idemo u tom pravcu - pojasnio je Pero Ugarković.

Nije zgorega stoga ponoviti i detalje o kojima smo već prethodni pisali, kad je upravo o ovoj vrsti ribe riječ, koje možete pročitati u tekstovima niže!

D.G.

PROČITAJTE JOŠ:

SREBRNOPRUGA NAPUHAČA Sve što trebate znati o najotrovnijoj ribi Jadrana!
Srebrnopruga napuhača (Lagocephalus sceleratus) je jedna od najinvazivnijih riba koje se trenutačno šire Sredozemljem. Potječe iz indopacifičkih voda, a do Jadrana je stigla preko Sueskog kanala. Otrov ove ribe se zove tetrodotoksin i djeluje kao neurotoksin koji blokira živčane impulse te izaziva smrt gušenjem i zastojem srca. U Japanu se
VIDEO U Istru stigla jedna od najotrovnijih riba na svijetu – Otrov joj je 1200 puta jači od cijanida | | Morski HR
Novi tropski morski postav Aquariuma Pula, koji je otvoren nakon nekoliko mjeseci pripreme, nastanila je jedna zanimljiva i svima poznata životinja: tropska napuhača (Arothron hispidus).
Posljednjih sedam godina u Jadranu se pojavilo 16 novih vrsta riba! | | Morski HR
Klimatske promjene u Jadranskom moru sve su više očite. Utjecaj klimatskih promjena na ulazak novih vrsta riba u Jadranu je vidljiv u ulovima ribara i ribolovaca. U zadnjih sedam godina pojavilo se 16