Nova arheološka poslastica u Splitu - tema je drevna cesta na Korčuli koja datira 7000 godina u prošlost!
U četvrtak, 21. studenog 2024. godine u 18 sati u Staru gradsku vijećnicu na Pjaci stiže izv.prof.dr.sc. Mate Parica sa Sveučilišta u Zadru s najnovijim informacijama o istraživanjima na lokalitetu Soline na otoku Korčula.
U podvodnim arheološkim istraživanjima potopljenog prapovijesnog lokaliteta Soline na otoku Korčuli, arheolozi su otkrili ostatke koji su čak i njih iznenadili. Ispod morske površine, otkrivena je drevna cesta koja je spajala potopljeno prapovijesno naselje s obalom otoka Korčule. Ova kamenim pločama popločana cesta široka četiri metra omogućila je povezivanje umjetno stvorenog otoka s kopnom. Radiokarbonskom analizom cjelokupno naselje datirano je na oko 4900 godina prije Krista, što znači da su ljudi hodali ovom cestom prije gotovo 7000 godina!
Bolje razumijevanje povijesti Jadrana
Lokalitet Soline na Korčuli značajan je i to vjerojatno na svjetkoj razini iz nekoliko dobrih razloga. Prvo, riječ je o naselju na otvorenom, smještenom na umjetno formiranom poluotoku. Drugo, mnogi neolitički lokaliteti smješteni su u špiljama, Soline su naselje smješteno na obali i predstavljaju jednu zaokruženu cjelinu. Istraživanja na Solinama se nastavljaju, a svaki novi iskop približava nas boljem razumijevanju povijesti prostora na kojima danas živimo i koja pokušavamo zaštititi.
"Šta vi tamo kopate?" plod suradnje Arheološkog muzeja u Splitu, Hrvatskog arheološkog društva, Muzeja hrvatskih arheoloških spomenika i Muzeja grada Splita donosi priče koje očaravaju. Ne propustite i vi biti očarani!
J.T.
PROČITAJTE JOŠ: