Obilježeno 215 godina kontinuirane hidrografske službe na Jadranu i 30 godina Hidrografskog instituta

SPLIT – Predstavnici Ministarstva mora, prometa i infrastrukture ravnateljica Uprave za pomorstvo dr.sc. Nina Perko i načelnik Sektora za nadzor plovidbe, traganje i spašavanje i zaštitu okoliša Zdravko Seidel, posjetili su Hrvatski hidrografski institut povodom obilježavanja 215 godina kontinuirane hidrografske službe na Jadranu i 30 godina postojanja Hrvatskog hidrografskog instituta u Republici Hrvatskoj.

Na radnom sastanku ravnateljica HHI-a Vinka Kolić, predstavnike ministarstva upoznala je s postignutim rezultatima HHI-a u prethodnom mandatu i planovima za budući razvoj hidrografske djelatnosti u naredne 4 godine.

Foto: HHI

Stručna hidrografska izmjera luka i prolaza na Jadranu obavlja se od 1806. od strane francuskog hidrografa Beautemps-Beaupre. Na temelju tih hidrografskih izmjera, koje su obavljene u razdoblju od 1806. do 1809., izrađene su brojne pomorske navigacijske karte, planovi luka i priručnici za plovidbu.

Hidrografsku djelatnost u Republici Hrvatskoj, prvenstveno važnom za navigaciju, provodi Hrvatski hidrografski institut (HHI) sa sjedištem u Splitu.

HHI dana 17.09.2021. obilježava 30 godina postojanja u Republici Hrvatskoj te 215 godina kontinuirane hidrografske djelatnosti na Jadranu. Time se Republika Hrvatska i HHI svrstavaju među najstarije hidrografske organizacije svijeta te rijetke zemlje s takvim nasljeđem i tradicijom, sa čime možemo biti ponosni.

Danas je HHI moderna institucija s vrhunskim stručnjacima, čijim se radom osigurava realizacija ciljeva hidrografske službe kako su definirani međunarodnim i nacionalnim zakonodavnim okvirima.

Foto: HHI

Hrvatski hidrografski institut član je Međunarodne hidrografske organizacije (IHO) te obavlja hidrografsku djelatnost od interesa za Republiku Hrvatsku. Hidrografska djelatnost svoje mjesto ima u informativnom segmentu sigurnosti plovidbe morem. Svrha je hidrografske djelatnosti hidrografsko-navigacijsko osiguranje plovidbe i plovnih objekata, uključujući i ratne brodove, u cilju zaštite ljudskih života i imovine na moru, istraživanja, zaštite okoliša i gospodarenja morem. HHI obavlja stručne poslove vezane uz informativni segment sigurnosti plovidbe Jadranom, hidrografsko-geodetsku izmjeru Jadrana, marinsku geodeziju, projektiranje i izradu pomorskih karata i publikacija, oceanološka istraživanja, istraživanje geologije podmorja itd.

Institut je ovlašten za razvoj službe sigurnosti plovidbe na Jadranu u okviru svjetskog sustava sigurnosti plovidbe, a u suradnji s Ministarstvom mora, prometa i infrastrukture, lučkim kapetanijama, lučkim upravama, Hrvatskom ratnom mornaricom, ustanovom za održavanje pomorskih plovnih putova te hidrografskim institutima i uredima pomorskih zemalja svijeta, u skladu s preporukama Međunarodne pomorske organizacije (IMO), Međunarodne hidrografske organizacije (IHO i Međunarodnog udruženja uprava pomorske signalizacije (IALA). Više o Institutu možete pronaći OVDJE.

D.G.