OBILNE KIŠE, OLUJNA BURA NA SJEVERU, JUGO NA JUGU Rijeka i Istra sinoć zabilježili ekstreme - DHMZ izdao posebno upozorenje!
Mjestimice udari juga u jačanju na 35-45, na južnom Jadranu do 55 čvorova, na sjevernom Jadranu bure u jačanju na 35-70 čvorova. Mjestimice nevere. More ponegdje 5, sutra je na južnom Jadranu moguće 6.
Obilne kiše, i to ponegdje više od 100 litara po četvornom metru, može biti i na sjevernom Jadranu te u Gorskom kotaru i Lici. Puhat će slab i umjeren sjeveroistočni vjetar, na moru bura, mjestimice jaka i olujna, krajem dana i s orkanskim udarima podno Velebita. Temperatura zraka uz more od 13 do 18 °C, a u Gorskoj Hrvatskoj između 9 i 13 °C.
Na srednjem Jadranu od 17 do 23 °C, a u unutrašnjosti Dalmacije između 14 i 19. Puhat će jugo, mjestimice jako i olujno, a prolazno će ponegdje biti bure. I pritom oblačno uz kišu, posebno na sjeveru Dalmacije i uz veću količinu. Na obali i otocima izgledni su jači pljuskovi s grmljavinom te lokalne nevere.
Nevera može biti i na krajnjem jugu Lijepe naše, oblačnom, s povremenom kišom te s umjerenim i jakim jugom, na udare mjestimice i olujnim. Temperatura zraka između 18 i 24 °C.
Najviše problema zasad ima u Istri i na Kvarneru. Kako javlja Istramet, u riječkom području već su popodne bile zabilježene velike količine padalina, s više od 80 milimetara kiše. Novigrad je poslijepodne bio pod vodom, a najviše kiše dosad je palo u Krasici.
U Sv. Lovreču je sinoć zabilježen potpuni potop.
Istramet je objavio pregled količine oborine tijekom jučerašnjeg dana.
DHMZ izdao posebno upozorenje
Zbog promjene vremena koja je zahvatila Hrvatsku Državni hidrometeorološki zavod izdao je posebno priopćenje:
"Sukladno vremenskoj situaciji, prognozirana obilna intenzivna oborina tijekom sljedeća tri dana mogla bi uzrokovati bujične i urbane poplave, a koje u nižim dijelovima slivova mogu uzrokovati visoke vodostaje rijeka s mogućim ulaskom u mjere obrane od poplava.
Početak nepovoljne hidrološke situacije s bujičnim i urbanim poplavama je od jutros na sjevernom Jadranu, u Gorskom kotaru (npr. Gornja Dobra, Kupa), dalje uz granicu sa Slovenijom, a s daljnjim razvojem vremena od noćas i nadalje i u Lici (npr. Otuča, Lika i Gacka), zadarskom zaleđu i Zadru.
Obilna oborina prognozirana za kraj četvrtka (3. listopada) i petak (4. listopada) će također povećati mogućnost bujica uz središnju i južnu jadransku obalu i u zaleđu. U nižim dijelovima slivova tečenje će usporiti i podizati vodostaje rijeka i sljedeći tjedan.
Zbog obilnih oborina velike vode
Europski centar za srednjoročne vremenske prognoza (ECMWF) za područja zapadne Slovenije, jadranske obale i zaleđa, Gorskog kotara i Like daje visoke izglede za obilne oborine (iznad 150 mm) u narednih deset dana od kojih će se glavnina ostvariti do ovog vikenda.
Stoga hidrološki model Europskog sustava upozorenja na poplave (EFAS) ukazuje na značajnu mogućnost pojave velikih voda na Rječini, Kupi, Dobri, Mrežnici, Korani, Glini, Uni, Lici, Gackoj, Zrmanji, ali i Savi, Muri i Dravi sljedećih dana.
Operativni hidrološki modeli DHMZ-a također ukazuju na velike vode sljedećih dana za slivove Kupe, Une, Like i Gacke, Zrmanje, Krke i Cetine, ali i povećane dotoke Save, Mure i Drave.
Prema aktualnih hidrološkim prognostičkim materijalima povećanje vodostaja na gornjoj Savi počinje od noćas do nedjelje. Nizvodno od ušća Kupe i Une u Savu porast će biti sporiji, ali značajan jer će ove dvije rijeke donijeti velike količine vode.
Sava u Zagrebu i nizvodno, kao i Kupa, Dobra, Korana, Mrežnica, Glina, Una, Lika, Gacka će doseći mjere obrane od poplava čiji će stupanj ovisiti o ostvarenoj oborini i njenom intenzitetu. Mura i Drava bi na ulazu u Hrvatsku svoje maksimume mogle imati u petak /subotu u nižim mjerama obrane od poplava ovisno o oborini u Austriji i Sloveniji.
Moguće bujične i urbane poplave
Velika količina oborine u kratko vrijeme može prouzročiti bujične i urbane poplave počevši od danas u Istri, Gorskom kotaru i dalje uz granicu sa Slovenijom. Sa širenjem oborina danas, tijekom sljedeće noći i dana i mogućnost pojava bujica se širi na Liku, Dalmaciju i zaleđe.
Poseban naglasak stavljamo na Gornju Dobru (Ogulin), Otuču (Gračac), Liku, Gacku, Zrmanju, Zadar i zadarsko zaleđe. Tijekom noći s četvrtka (3. listopada) na petak (4. listopada) i u petak se takva mogućnost povećava i na području središnje i južne Dalmacije zbog razvoja konvektivnih oborina."
D.G.