Obnova lokvi na porečkom području
U tijeku je obnova lokvi na stancijama Bečić i Vergotini te Porto Busoli na području Grada Poreča.
Tijekom radova na čišćenju i revitalizaciji lokvi, uklanja se organski površinski sloj i dodaje sloj gline s ciljem poboljšanja zadržavanja vode. Uklanja se suvišno raslinje koje ometa prirodnu funkciju lokvi, čime će se omogućiti bolji uvjeti za razvoj autohtonih biljnih vrsta i pristup životinjama. Također, popravit će se prilaz lokvama, uključujući stube kod lokve Furlanka, kako bi se osigurao siguran i lakši pristup za sve posjetitelje te će se popraviti suhozid kod lokve na Stanciji Bečić. Radovi se izvode u sušnom periodu radi lakšeg izvođenja te kako bi lokve mogle prikupljati vodu kad počnu kišni periodi.
Nastavak je to projekta „Lokve u Istri“ Javne ustanove „Natura Histrica“, Instituta za poljoprivredu i turizam i Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Istarske županije, te Grada Poreča. Cilj projekta je sačuvati i obnoviti lokve zbog očuvanja vrijednog prirodnog staništa, stvoriti mjesta za socijalnu interakciju i identificirati sve potencijale predmetnih lokvi, ali i sačuvati kulturno nasljeđe.
Tako su prije nešto više od godinu dana djelatnici Nature Histrice, Instituta za turizam i poljoprivredu Poreč i Zavoda za javno zdravstvo Istarske županije izvršili terenski rad prikupljanja podataka - popisivanja biljnih i životinjskih vrsta na staništu tri lokve na porečkom području – onih na Porto Busoli, te Stanciji Bečić i Furlanki na Stanciji Vergotini. Tijekom prikupljanja radili su i na utvrđivanju stanja nepropusnosti dna lokve, kako bi se utvrdilo njihovo stanje i identificirala mogućnost za revitalizaciju. Za svaku lokvu izrađen je plan obnove s detaljnim opisom potrebnih radova za revitalizaciju, sve kako bi se istaknule lokve kao važni ekosustavi, staništa za mnoge vrste biljaka i životinja, te važan faktor u očuvanju bioraznolikosti.
Grad Poreč je sredstva za realizaciju, odnosno revitalizaciju osigurao prijavom i odobrenim sredstvima Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, kroz projekt „Prilagodba klimatskim promjenama“, kroz koji su mu odobrena sredstva za sadnju sadnica stabala, nabavu spremnika za selektivno sakupljanje otpada te revitalizaciju lokvi.
Lokve su odabrane ciljano: lokva u St. Bečić odabrana je radi krajobrazne privlačnosti i turističkog značaja obzirom na smještaj uz biciklističku stazu i mogućnosti uključivanja lokve u turističke rute. Lokva pučkog naziva Furlanka na St. Vergotini odabrana je radi edukativnog značaja obzirom na blizinu Osnovne škole Finida i mogućnosti uključivanja edukativnih školskih aktivnosti u školske kurikulume, a lokva na Porto Busoli odabrana je radi prirodne osobitosti i pejzažne i turističke vrijednosti obzirom na lokaciju uz more.
U akcijama u posljednjih nekoliko godina uređeno je više od 30 lokvi na porečkom području, piše Radio Pula.
I.N.