Očuvanje prirode važnije je od pitanja inflacije

Ne zaštitimo li prirodu, napravit ćemo si veću štetu nego što je imamo zbog visoke stope inflacije, kažu australski znanstvenici.

Vodeći australski znanstvenici upozoravaju da bi neuspjeh u zaštiti prirode doveo do "egzistencijalne prijetnje veće od inflacije". Vijeće za biološku raznolikost priopćilo je da ograničeno financiranje programa zaštite okoliša ne može doprinijeti manjem izumiranju vrsta.

Vijeće je pozdravilo obećanje vlade o 121 milijun australskih dolara tijekom četiri godine za osnivanje Agencije za zaštitu prirodnog okoliša, ali smatra da proračun ne uspijeva osigurati zaštitu i oporavak ugroženih vrsta i ekosustava.

Petogodišnja vladina revizija objavljena prošle godine pokazala je da je zdravlje australskog okoliša loše i da se pogoršava, dijelom i zbog nedostatka financiranja.

Profesor Hugh Possingham, savjetnik u Vijeću za bioraznolikost i bivši glavni znanstvenik Queenslanda, rekao je da je prerano ocjenjivati učinak vlade, ali je potrebna hitna akcija. Smatra da, ako zemlja nastavi smanjivati svoj prirodni kapital, bit će velike negativne posljedice za gospodarstvo, ljudsko zdravlje, poljoprivredu, čisti zrak i vodu.

- Nedovoljno financiranje zaštite okoliša egzistencijalna je prijetnja mnogo veća od inflacije - rekao je.

Possingham ističe da je okoliš važan za zdravlje i dobrobit ljudi i da se oko polovice australskog bruto domaćeg proizvoda oslanja na prirodne sustave, prenosi The Guardian.

- Kada bi mirovine opadale 2 posto godišnje, svake godine od 2000., što bismo rekli? Da je Sydney Opera House nestajala 2 posto godišnje, što bismo poduzeli? - pita se.

- Čini se da postoji nepovezanost između onoga što toleriramo u ekonomskim i društvenim rezultatima i onoga što toleriramo za prirodu - istaknuo je.

Australija ima oko 1900 vrsta i ekosustava koji se smatraju ugroženima. Nedavne studije otkrile su da 19 ekosustava pokazuje znakove kolapsa.

B.K.

PROČITAJTE JOŠ:

Izumire više biljaka i životinja nego u bilo kojem drugom periodu ljudske povijesti
Znanstvenici kažu da su učinci klimatskih promjena i gubitka staništa na životinjske populacije podcijenjeni te da su postavljeni ciljevi o očuvanju bioraznolikosti teško ostvarivi. Sprječavanje izumiranja vrsta moglo bi potrajati dulje od očekivanog i globalni ciljevi očuvanja bioraznolikosti bit…
Australskoj najrjeđoj ptici grabljivici prijeti izumiranje
Najrjeđa australska ptica grabljivica, crveni jastreb, suočava se s izumiranjem, čemu osobito pridonosi širenje poljoprivrednih područja u zemlji te plinski i rudarski projekti. Crveni jastreb je unatrag četiri desetljeća izgubio trećinu teritorija na kojem je bio raširen, ističe Chris Mac…