Odana počast žrtvama otočića Daksa kod Dubrovnika

DUBROVNIK - Otočić Daksa ispred ulaska u dubrovačku luku Gruž oživio je sjećanja na osobe koje su ubijene bez prava na saslušanje i bez prava na obranu. Kao lokalitet je postao dubrovački simbol ubijanja nevinih ljudi, ubijanja koje su počinili neki jugoslavenski komunisti i za koja nitko od njih nije suđen.

Komemoraciju je predvodio dubrovački biskup Roko Glasnović, a okupljanje je privuklo članove obitelji stradalnika, svećenike, redovnike i građane Dubrovnika i drugih dijelova Hrvatske. Biskup je citirao hrvatskog blaženika Miroslava Bulešića: »…Budite kršćani, u pravom smislu riječi. Nemojte biti kršćani samo na pola! ... Moja osveta je oprost.«

Među ubijenima na Daksi bili su dubrovački gradonačelnik, pomoćnik gradonačelnika, sedam najistaknutijih katoličkih svećenika, pravoslavni svećenik crkve koja se tada zvala Hrvatska pravoslavna crkva, pet istaknutih članova Družbe hrvatskoga zmaja i još uvijek nepoznat broj drugih civila grada Dubrovnika.

Program komemoracije uključivao je i pjesmu Ženskog pjevačkog zbora Stellarium iz Cestice, a predstavnici vlasti i različitih udruga položili su vijence i upalili svijeće u čast stradalnicima.

Predsjednik Udruge Daksa 1944./45., doc. dr. sc. Denis Vokić, je zahvalio svima koji su doprinijeli ekshumaciji, dostojanstvenom pokopu žrtava 2010. godine i organizaciji javnog sjećanja. Najavio je potpisivanje sporazuma s Plovputom o korištenju jedne prostorije u svjetioničarskoj zgradi Daksa kao spomen-sobe. U toj prostoriji će se čuvati predmeti pronađeni pri ekshumaciji žrtava.

Svjetioničarska zgrada Daksa se planira do polovice 2025. godine revitalizirati u spomen svjetioničarske službe Republike Hrvatske uz očuvanje povijesti otočića na kojem se nalazi. Daksa je postala mjesto očuvanja pomorske povijesti i mjesto pomirenja.

D.G.