ODRŽIVO RIBARSTVO Europski "summit" UN-ove Komisije - restrikcije koćaricama u otrantskom tjesnacu!

Rim je bio središte "brige" o održivom ribarstvo i uopće zdravijem morskom ekosustavu. Tamo je naime zasjedala Komisija za ribarstvo sastavljena predstavnika 20 mediteranskih i crnomorskih zemalja.

Tijekom 47. zasjedanja ovog tijela usvojeno je čak 17 bitnih odluka te 12 obvezjućih preporuka.

Dobar je vijest i jedan od zaključaka sjednice da je postotak ribljeg fonda koji direktno trpi zbog pretjeranog izlova najmanji u cijelom posljednjem desetljeću i pao je ispod 60%. No, to i dalje nisu zadovoljavajuće brojke jer je pritisak ribarstva na riblji fond i dalje dvostruko veći od onog koji se smatra prihvatljivim.

Zone "zabrane"

Na sastanku je potvrđen nastavak snažnih akcija u cilju zaštite izrazito ugroženih vrsta kao što su europska jegulja, crveni koralj ili europski oslić, jesetra ili primjerice papalina pa i srdela.

Što se Jadranskog mora tiče osobito će se štititi fond srdele i inćuna i to novim mjerama koje ograničavaju godišnju količinu ulova.

Uvedena je i jedna restriktivna zona za ribare, tj. koćarice iliti ribarice s pridnenim povlačnim mrežama. Konkretno, u otrantskom je kanalu stvorena zona zabrane ovakvog koćarenja s ciljem efikasne zaštite morskog ekosustava koji je ovdje jako ugrožen. Osim samog zaštićenog područja, tj zone zabrane u Otrantu koja je površinom velika otprilike kao država Luksemburg, jasno su određene i linije tzv. tampon zone koja je okružuje, a u kojoj vrijedi posebna regulativa.

Ostale zone regulacije i restrikcija vidljive su na slici dolje.

Foto: FAO-GFCM

Bilo je na sastanku govora i o akvakulturi. Ustanovljeno je da su zemlje članice prepoznale važnost održivosti ovog sektora. U svjetlu nemilih događaja kojima u posljednje vrijeme svjedočimo kad su u pitanju naša uzgajališta i sve što se događa ekosustavu oko njih, ovo doduše zvuči prilično zanimljivo.

Osim akvakulture bitna je tema bila i daljnja borba protiv ilegalnih ribolovnih praksi. U tom smislu zemlje EU-a, te Albanija, Crna Gora, Egipat, Maroko, Turska i Alžir primile su nagrade za usklađenost odluka Komisije s nacionalnim zakonodavstvom.

J.T.