ODUMIRUĆA BRODOGRADNJA Platforma 'Možemo': "Uljanik je nelikvidan, ljudi odlaze, nema ugovorenih poslova, a i ove koje ima ne može odraditi"!
Iz političke platforme Možemo Vladu vide kao isključivog "krvnika" hrvatske brodogradnje. Novca za spas Uljanika tvrde više nema, a radnici na minimalcu odlaze!
- Novca za poslovanje nema, radnici čija je sudbina neizvjesna sada sve više odlaze iz Uljanika, a preostali radnici Uljanika dobili su obavijest da prelaze na minimalac koji će im država isplaćivati preko Agencije za osiguranje radničkih tražbina. Jasno je da će se ovim potezima dalje rastjerati radnike koji rade u Uljaniku, a mnogi su već sada otišli raditi u druga brodogradilišta u Italiji i drugdje u EU - istaknula je Jelena Miloš iz platforme Možemo koja upozorava kako ovom praksom, gubimo ljude i znanje i naša brodogradnja i dalje propada.
Iz platforme Možemo tvrde kako je nevjerojatno da se cijela Europa vraća brodogradnji, a Hrvatska svoju slavnu tradiciju u ovom sektoru zatire i zapravo ju samo pokušava prodati, a ni to joj ne ide od ruke.
Kako je moguće da za ovako strateški bitnu granu industrije nema novaca za dokapitalizaciju, modernizaciju i restrukturiranje, pitanje je koje postavljaju Vladi i javnosti.
- Hrvatska se mora koncentrirati na izgradnju visokosofisticiranih manjih brodova, a Uljanik treba svesti u realne okvire današnjih tržišnih potraživanja. Stoga je nužno da država pokaže ozbiljnost i odgovornost za svoje vlasništvo, za svoje građane i za poslovne partnere. U suprotnome, cijeli pulski zaljev dajemo u bescjenje - dodao je Miha Paus, također član Možemo i jedan od preostalih radnika Uljanika.
Nelikvidan i blokiran Uljanik iz kojeg cure kadrovi, upozorava Paus, ne može dovršiti ugovorene projekte poput plutajućeg doka za Izraelce niti ribarice za Norvežane, a uz opadajuće poslove i plaće rapidno opada i motivacija.
Uljanik zaključuju treba obnoviti, ali u skladu s vremenima u kojima živimo, svesti u realne okvire proizvodnje, zadržati ljude i znanje u Puli te nastojati angažirati što više domaćih tvrtki u modernizaciji. Ne možemo, kažu, očekivati da će kao nekada zapošljavati 9000 radnika, ali sigurno je da i u smanjenom obujmu može postati poluga razvoja grada.
J.T.
Pročitajte još: