OKUPACIJA PLAŽE Ograde u Starigradu moraju pasti koliko god da ih ima - građani ovo moraju znati!

Prije nekoliko smo dana pisali o postavljenim ogradama u Starigradu koje građanima onemogućuju slobodan pristup plaži - novi Zakon ovo ne dopušta!

- Kada je grupacija "Bluesun“ kupila hotel "Alan“, zatvorili su vrata na plaži ka kampu "Paklenica“. Od ove godine zatvorena su i druga vrata između kampova "Paklenica“ i "Nacionalni Park“, te je obalni pojas presječen na dva mjesta - napisao nam je neugodno iznenađeni čitatelj.

Odmah smo pisali Općini Starigrad, tj. načelniku Marinu Čaviću koji nam je odgovorio, ali reliktom iz prošlosti, tj. citirao je Zakon iz davnina i jedan članak novog Zakona koji bi trebao opravdati okupaciju pomorskog dobra. No, to naprosto nije moguće, a objasnit ćemo i zašto!

Na naše pitanje znaju li za okupaciju pomorskog dobra načelnik je odgovorio sljedeće:

- Trgovačko društvo „SUNCE HOTELI“ d.d., Zagreb, ovlaštenik je koncesije na pomorskom dobru za gospodarsko korištenje uređene posebne plaže Starigrad, Općina Starigrad, na dijelu k.č. 5083/4, 5089/13, 5092/3 i 5092/7 k.o. Starigrad, s mogućnošću ograđivanja i naplate ulaska na plažu, sukladno Ugovoru o koncesiji na pomorskom dobru broj 301-GU/19. Davatelj koncesije je Zadarska županija, a koncesija je dana na rok od 10 godina te prestaje 12.12.2029. godine.  U koncesiju je dana površina od ukupno 12.375 m2 od čega je 5.231 m2 kopna, a 7.144 m2 površina akvatorija odnosno morskog prostora. Temeljem članka 221. Zakona o pomorskom dobru i morskim lukama (NN 83/23), ugovori o koncesijama sklopljeni do stupanja na snagu navedenog Zakona, ostaju na snazi do isteka vremena na koji su sklopljeni - rekao nam je načelnik Čavić.

Foto: Čitatelj

Novi Zakon nova pravila

Koncesija je ovdje dakle dodijeljena prije stupanja na snagu Zakona o pomorskom dobru i morskim lukama iz 2023., a citiranje članka 221. nikako ne može opravdati okupaciju pomorskog dobra.

Naime novim Zakonom koji je stupio na snagu 29. srpnja 2023. godine, pomorsko dobro utvrđeno je - "dobrom od općeg interesa za Republiku Hrvatsku“, utvrđeno je kako ono uživa "osobitu zaštitu“ Republike Hrvatske, kako je "izvan pravnog prometa“, nadalje da se na njemu "ne može steći pravo vlasništva niti druga stvarna prava po bilo kojoj osnovi“, da ono "ne može biti predmet ugovora o zakupu niti ugovora o najmu“.

Razlog je tomu što je pomorsko dobro, kao res extra commercium, dostupno upotrebi svake osobe bez ikakvog prethodnog odobrenja te svatko ima pravo, pod jednakim uvjetima, služiti se pomorskim dobrom u skladu s njegovim osobinama, prirodi i namjeni.

Članak 5. (1) jasno kaže - pomorsko dobro je izvan pravnog prometa i na njemu se ne može steći pravo vlasništva niti druga stvarna prava po bilo kojoj osnovi. (5) Pravni poslovi sklopljeni suprotno stavku 1. ovoga članka ništetni su. I upravo iz tog razloga bilo kakvo isključivanje iz opće upotrebe nije dozvoljeno i davatelj koncesije je dužan revidirati koncesijski ugovor na korist, a ne štetu Republike Hrvatske i njenih građana!

U Starigradu se bez sumnje radi na štetu RH i njezinih građana i to neće proći! Ograde će pasti koliko god da ih ima, a pristup moru bit će osiguran baš svima! U Starigradu i duž cijele naše obale.

Foto: Čitatelj

Hitno uklanjanje

Stoga od Općine očekujemo hitno uklananje ograda između hotela "Alan" i kampa "Paklenica" kao i između kampa "Paklenica" i kampa "Nacionalni park".

Zakon jasno u članku 12. stavak 1. kaže - nitko nema pravo bez pravne osnove propisane ovim Zakonom na ograničavanje i/ili isključivanje opće upotrebe pomorskog dobra, zaposjedanje pomorskog dobra na bilo koji način za sebe ili drugoga.

Nadalje (Članak 197. stavak 1.) - novčanom kaznom u iznosu od 6000,00 do 130.000,00 eura kaznit će se za pomorski prekršaj pravna osoba koja bez pravne osnove propisane ovim Zakonom zaposjeda pomorsko dobro na bilo koji način za sebe ili drugoga.

Osim toga članak 204. kaže - novčanom kaznom u iznosu od 1300,00 do 6000,00 eura kaznit će se za pomorski prekršaj izvršno tijelo jedinice lokalne samouprave ako ne održava red na pomorskom dobru u općoj upotrebi i ako ne štiti pravo na opću upotrebu pomorskog dobra.

Članak 205. kaže - novčanom kaznom u iznosu od 1300,00 do 6000,00 eura kaznit će se za pomorski prekršaj izvršno tijelo jedinice područne (regionalne) samouprave ako ne provodi nadzor nad izvršavanjem preuzetih obveza na temelju koncesija i posebne upotrebe.

Općina Starigrad je dakle, kao i u sličnom slučaju kojeg smo nedavno imali s kampom Straško u Novalji, dužna revidirati ugovor o koncesiji i ukloniti sve ograde, a grupacija koja je ograde podigla mora znati da djeluje protuzakonito i da te ograde tamo ne mogu ostati bez ozbiljnih posljedica.

Za kraj onako usput rečeno, kada smo komunalnog redara iz Starigrada pitali je li upoznat s ovom okupacijom pomorskog dobra rekao nam je da nije. No, gle čuda, Morski je u posjedu snimke dopisivanja u kojem se na ovaj slučaj komunalno redarstvo upozorava već tri godine. A komunalnom redarstvu sada je to iz nekog razloga nepoznat slučaj.

J.T.

PROČITAJTE JOŠ:

ZATVORILI PLAŽU Tko je i zašto okupirao pomorsko dobro u Starigradu?!?
Čitatelji nam dostavljaju fotografije ograđenog pomorskog dobra na području Starigrada. Sve “miriši” na klasičnu okupaciju obale! - Na području grada Starigrada postoji kompleks “Bluesun“ sa hotelom “Alan“ i ostalim sadržajima. Zapadno od njega nalazi se auto - kamp “Paklenica“, a nadalje auto-kamp “Nacionalni park“. Unazad 20 godina mnogo puta sam
OGRADILI 2 km POMORSKOG DOBRA Kamp Straško kod Novalje na Pagu direktno krši Zakon i uvjete koncesije: “Ne možete uz more, morate kroz kamp!” - Odgovori odgovornih su još strašniji!
Kamp Straško kod Novalje ima koncesiju za svoju djelatnost od 2017. godine na period od 20 godina, no kako to u Hrvatskoj obično biva, koncesija je često paravan za svojevoljno proširenje ovlasti, koje su temelj za protuzakonite djelatnosti. U ovom slučaju, to je samovoljno isključivanje građana od slobodnog