Olupina broda 'Michelle' na Dugom otoku prava je atrakcija za sve avanturiste

Talijanski teretni brod “Michelle” jedna je od zanimljivih turističkih atrakcija za ronjenje u Jadranu. Njegova nesretna priča dogodila se u svibnju 1983. godine kada se brod nasukao sjeverno od svjetionika Veli Rat na Dugom otoku.

Dugi otok, otok kontrasta, pitoresknih mjesta, bujne vegetacije, očaravajućih litica te predivnih uvala i plaža. Najpoznatija uvala na otoku je Telašćica koja je dio istoimenog Parka prirode, dok je Sakarun uvjerljivo najpopularnija, a po mnogima i jedna od najljepših plaža na Jadranu. No, osim navedenog, Dugi otok krije još mnoge prekrasne lokacije koje će vas ostaviti bez daha i na kojima ćete poželjeti ostati zauvijek. Jedna od njih je i olupina broda Michelle.

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

Objavu dijeli Dragomir Strajinić (@dronephotos_dado)

Sjeverno od svjetionika Veli Rat koji se nalazi na sjeverozapadnom rtu Dugog otoka, naići ćete na jednu zanimljivu atrakciju – olupinu broda Michelle. Ovaj talijanski teretni brod nasukao se ovdje 1983. godine, a na otoku kruži priča da ga je posada broda čak namjerno nasukala zbog osiguranja. Brod je dobrim dijelom godinama bio iznad razine mora, a Gibonni je na njemu snimio spot za pjesmu ‘Ej, vapore’. S vremenom je tonuo sve više pa mu je ostao stršiti samo jarbol, međutim još uvijek se nalazi dovoljno plitko da ne morate duboko zaroniti kako biste ga vidjeli i istražili, piše Journal.hr.

Detalje o nasukavanju ovog broda možete pročitati i u knjizi “Legende svjetla – knjiga hrvatskih svjetionika i njihovih duša” autora Jurice Gašpara u kojoj između ostalog autor navodi razloge nasukavanja. Navodno su prema priči svjetioničara s Velog Rata Zvonimira Škvorčevića mornari iskoristili nevrijeme i brod namjerno preusmjerili u plitko kako bi izvukli novac od osiguranja zbog nasukavanja. Svjetioničar u knjizi navodi i kako se u blizini ovog broda, ali bliže obali i dublje ispod površine mora nalazi još jedna olupina navodno od poslijeratne 1948. godine.

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

Objavu dijeli NEWS12 ONLINE (@news12online)

Ronjenje na olupini broda Michele sigurno je jedno od jednostavnijih i najmanje zahtjevnih, gotovo bez opasnosti za ronioce. Lokacija je idealna za početnike koji se još nisu iskušali u ronjenju na olupinama. Kristalno bistro more, nevjerojatan kolorit i bezbroj riba, sve to čini ovaj ambijent nestvarnim i prije bismo ga smjestili u neko tropsko more negoli u Jadran.

Olupina leži na pješčanom dnu na dubini od 6 metara. Pramac i pramčani jarbol jedini vire iznad površine, a samo krmeni dio nalazi se tik ispod površine.

Prije tridesetak godina „Michele“ je bio čitav, i s udaljenosti od nekoliko stotina metara izgledalo je kao da plovi, no godine izloženosti snazi mora i ćudima vremena i ubrzana korozija učinili su svoje. Nadgrađe se potpuno raspalo i srušilo i sada je krmeni dio posve ravan i na njemu kao da nikada nije bilo nadgrađa, piše Gorgonija.com.

Trup broda je najbolje očuvan i na krmenom dijelu još se dobro vide okrugli prozori potpalublja. U potpalublje možemo ući s prednje strane iz smjera teretnog prostora. Posebno je zanimljiv prostor gornje palube gdje je dubina oko dva metra.

Treba ipak spomenuti da iako je ronjenje na ovoj olupini jednostavno, ono ipak nije bez opasnosti. Svakako treba paziti da se ne zavlačimo preduboko u unutrašnjost krmenog dijela broda, kako ne bismo došli u opasnost da se neki dio olupine iznenada sruši i spriječi nam izlazak.

Same okolnosti nasukavanja – plitko dno, spašena posada i gotovo neoštećen trup dale su naslutiti da je broj namjerno nasukan kako bi brodovlasnik izvukao novac od osiguranja. Brod je po iskrcaju tereta prepušten moru i neizvjesnoj sudbini, piše u knjizi Blago Jadrana (Danijel Frka i Jasen Mesić).

A.B.