Omišanka upozorava: "Kanjon Cetine godinama se devastira bagerima, bespravnim kućicama, divljim parkinzima i kampovima, a izletnički brodovi ne poštuju sigurnosne procedure!"

Otužnu sliku stvari u prekrasnom kanjonju Cetine, mjesto koje je već 60 godina zaštićeni prirodni krajolik, približila nam je jedna čitateljica iz Omiša.

- Nažalost, već dugi niz godina situacija je nepromijenjena, a u potencijalnoj opasnosti su ljudski životi kao i krajolik kanjona - započinje nam svoje izlaganje stanovnica Omiša koja tvrdi da su ovdje dva temeljna problema. Devastacija i bezakonje s jedne te pohlepa s druge strane.

Krenimo s drugim problemom koji se kaže očituje najviše prilikok izletničkih tura do poznatih Radmanovih Mlinica.

- Već dugi niz godina agencije i brodovlasnici organiziraju vožnje brodicama kanjonom rijeke Cetine. Polazišna i završna točka izleta je grad Omiš, a sam izlet sastoji se od posjeta izletišta Radmanove Mlinice. Karte za izlet kanjonom rijeke Cetine moguće je kupiti u agencijama ili kod brodovlasnika (većina agencijama i brodovlasnika nalazi se s lijeve strane mosta ako gledamo u smjeru Makarske i desne strane rijeke Cetine ako gledamo u smjeru Radmanovih Mlinica). Zbog velike konkurencije, cijene karata rijetko dostižu željenih 15€ po osobi, a ponekad i 10€. Ovakav način poslovanja, agencije i brodovlasnike tjera u redoviti prekrcaj brodica čiji se kapacitet svodi svega na desetak putnika (ePlovila omogućuju uvid u maksimalni dozvoljeni kapacitet putnika). Tako se u brodicama često zatekne 20, 30 ili više putnika! Pitanje jesu li oni, koji se odluče na izlet brodicom, svjesni da su im životi potencijalno ugroženi zbog pohlepe pojedinca koji se pošto poto žele domoći zarade i suzbiti konkurenciju - tvrdi nam .

I zaista, gdje ne kontrola ovakvih tura? Čeka li se neka tragedija kad će možda biti prekasno?

- Upravo je prekrcaj putnika uzrokovao da su se na rijeci počela pojavljivati 'masivna' plovila čija širina znatno odudara od ostalih plovila, a riječ je o prerađenim brodicama za spašavanje (eng. lifeboat). Naivno je vjerovati da ovaj problem može riješiti nasumična inspekcija pomorske policije u Radmanovim Mlinicama. Bilo kakav njihov dolazak ili prisustvo, brzo biva dojavljen u Omiš. Kako bi se izbjegla kazna, izleti se tada skraćuju na vožnju oko otoka koji se nalazi neposredno uz restoran Kaštil Slanica - nastavlja čitateljica.

Zašto gradske vlasti ne poduzimaju gotovo ništa po ovom pitanju? Nije valjda toliko teško ucesti nekakvu kontrolu prilikom isplovljavanja svake brodice, kako bi se utvrdilo da ista nije prekrcana, da je uredno registrirana i zadovoljava uvjete prijevoza putnika?

Devastacija, divlji kampovi, "ribarske" kućice...

A sada malo o uništenju prirode, okološa, devastaciji...

- Kako je moguće da se neposrednu uz izletište Radmanove Mlinice nalazi bager koji već godinama nesmetano devastira zaštićeni prirodni krajolik, s ciljam izgradnje parking mjesta za automobile, spremišta rafting brodova... Na samom početku izleta goste dočekuje pogled na ruglo od tzv. ribarskih kućica, koje može podignuti svatko po vlastitoj volji. Na suprotnoj strani rijeke Cetine (strana koja se ne nalazi uz prometnicu, a samim time zaklonjena od pogleda javnosti) uredno niču divlji kampovi - objašnjava nam sugovornica iz Omiša.

I pogledom na same slike sve je jasno vidljivo.

J.T.