OPREZ! Kirnje u Jadranu obolijevaju, ugroženi i brancini - Institut za biologiju mora: "Radi se o virusu, nemojte jesti ovakvu ribu!"
Zabrinjavajuće vijesti stižu ovih dana s južnog Jadrana. S dubrovačkog područja javio se podvodni ribolovac koji kaže da su u Zatonu u dva dana uhvaćene "polužive kirnje".
- Mislim da su bolesne, zarazne, isplutaju na površinu. Bojim se da ovo ima veze s nedavnim crnogorskim slučajem pomola kirnji. Navodno se radi o VER-u, virusnoj infekciji uzrokovanoj Betanodavirusom. Riba je bolesna, što se vidi po njenim bjelkastim očima i vide se oštećenja na koži - pojašnjava ovaj ribolovac.
Ugroženi su i brancini: "Oštećenja očiju i kože!"
Institut za biologiju mora u Kotoru je doista dobio nekoliko dojava o uginulim i bolesnim jedinkama više vrsta kirnji, ali i brancina, s područja Bokokotorskog zaljeva!
- Na ribama se uočavaju oštećenja očiju, kože i drugih dijelova tijela. Neke jedinke su pronađene nakon uginuća, dok su neke još uvijek bile žive.
Gotovo sigurno se radi o ‘VER‘ virusnoj infekciji (Viral Encephalopathy and Retinopathy) koju uzrokuju virusi iz roda Betanodavirus iz porodice Nodaviridae
Ova infekcija pogađa široki spektar vrsta morskih riba u različitim regionima svijeta, a za konačnu potvrdu, potrebno je uraditi analizu uzoraka PCR metodom - naveli su iz Instituta i dodali da će to pokušati u suradnji s kolegama koji se bave ovom tematikom.
Jedinke inficirane ovim virusom, dodaju, pokazuju znakove anoreksije, sljepila, potamnjenja i oštećenja kože, oštećenja središnjeg živčanog sustava, kao i nepravilno plivanje i nemogućnost kontroliranja ribljeg mjehura.
- Prema objavljenim znanstvenim radovima, pojava ove infekcije dokumirana je u jesenjem periodu i u drugim državama Sredozemnog mora.
Širenje ove infekcije kod kirnji i brancina uglavnom je dokumentirano u uvjetima kada je temperatura mora povišena (od 23 do 30 °C za brancina; 28 do 30 °C za različite vrste kirnji) - rekli su iz Instituta.
Znanost ispituje mogu li se zaraziti ljudi: "Nemojte jesti ovakvu ribu!"
Za sada se, prema njihovim riječima, malo zna o mehanizmu infekcije ovih virusa.
- Ostaje nejasno mogu li betanodavirusi zaraziti druge domaćine osim riba. Ispitivana je mogućnost može li virus s jedne vrste kirnje inficirati ljudske stanice.
Pokazano je da se može vezati za ljudsku ćeliju, ali ne i ući u nju. U skladu s tim, smatra se da betanodavirus u svom trenutnom obliku ne može inficirati ljudske stanice.
Preventive radi, ne preporučuje se konzumacija jedinki riba zaraženih ovim virusom - navodi Institut za biologiju mora.
D.G.