OTKRIĆE IZ RIMSKOG DOBA Na dnu pokraj Sicilije arheolozi su pronašli 2000 godina staru "paklenu" ratnu napravu!

Radi se o moćnom pomorskom oružju iz doba Prvog punskog rata koji je bjesnio između Rimske republike i Kartage, javlja Euronews.

Konkretno, pronađen je brončani fragment udarnog dijela koji je služio za probijanje neprijateljskih brodova. Postavljao se točno ispod pramca rimskih ratnih brodava iz doba Antike. Njegova poanta bila je da u pomorskoj bitci probije suparnički brod te uzrokuju prodor vode i potonuće.

Ovo otkriće pronađeno na dubini od 80 metara uz obalu Sicilije najvjerojatnije spada u 241. godinu prije nove ere, konkretno arheolozi vjeruju da je ova ratna naprava korištena u bitci kod Egatskih otoka koja je dio Prvog punskog rata između Rimljana i Kartage. Bitka se odigrala 10. ožujka 241 pr.Kr. i bila je odlučujući sraz dviju supersila u kojoj je rimska flota pod vodstvom Gaja Lutacija Katula pokorila kartašku mornaricu čime je osigurala prevlast na moru i okončala Prvi punski rat.

Rimljani su kasnije pobijedili i u ostala dva punska rata te time Kartagu (koja se nalazila na području današnjeg Tunisa) potpuno marginalizirali, a sebi otvorili put prema statusu super sile. Možda baš zahvaljujući i ovakvoj "paklenoj" napravi za probijanje neprijateljskih brodova kakva je pronađena na morskom dnu u srcu Mediterana.

J.T.