Ovaj ponedjeljak zabilježen kao najtopliji dan na svijetu otkad postoje mjerenja

Novi rekord prosječne svjetske temperature dosegnut je u ponedjeljak 3. srpnja, prvi put u povijesti mjerenja premašivši 17 stupnjeva Celzijusa. Američki znanstvenici objavili su da je ovaj rekord najviši u bilo kojem zapisu čak od kraja 19. stoljeća.

Temperature bi idućih tjedana mogle još više porasti, a znanstvenici upozoravaju da su za to krive klimatske promjene. Upozoravaju tako da je ponedjeljak bio najtopliji dan od početka mjerenja uopće. Ovaj trend pripisuju prirodnom i emisijama ugljika uzrokovanih ljudskim djelovanjem.

Pomalo zastrašujuće je to što bi ovaj rekord uskoro mogao ponovno biti srušen, upozoravaju klimatski znanstvenici.

Prosječna globalna temperatura dosegnula je 17,01 °C, što je skok u odnosu na najvišu razinu od 16,92 °C zabilježenu u kolovozu 2016. godine.

Dok je u Engleskoj mjereno relativno hladnih 20 ° C, Nacionalni centar za zaštitu okoliša američke vlade ustanovio je da je Teksas prešao 40 ° C.

Znanstvenici pripisuju ove rastuće temperature 'El Niñu', prirodnom vremenskom događaju koji zagrijava klimu a koji se posljednji put pojavio 2016. godine.

Svi navedeni čimbenici učinili su ponedjeljak 3. srpnja najtoplijim danom otkako su zapisi o satelitskom praćenju počeli pratiti globalne prosjeke, 1979. godine. Prosječne temperature također su bile najviše od početka prikupljanja podataka o vremenu, krajem 19. stoljeća.

- Ovo je smrtna kazna za ljude i ekosustave - rekao je profesor Friederike Otto, klimatski stručnjak.

Prosječne temperature diljem planeta bile su 1,46 °C više ovog lipnja nego što su bile u razdoblju između 1850. i 1900. godine.

Kina, koja se i dalje 'budi' iz razdoblja zatvaranja tvornica i smanjene gospodarske aktivnosti iz pandemije, također je u ponedjeljak doživjela rekordne razine. Na nekim mjestima je tako zabilježena temperatura od 35 ° C.

U međuvremenu, šef Europske unije za klimu Frans Timmermans pozvao je u utorak na brže i odlučnije zajedničko djelovanje s Kinom u borbi protiv 'ubrzane' klimatske krize.

Timmermans, koji boravi u Pekingu na razgovorima o klimi, sastao se u utorak s kineskim vicepremijerom Dingom Xuexiangom u državnom pansionu Diaoyutai, gdje su kineski čelnici tradicionalno primali visoke strane posjetitelje.

- Čovječanstvo se suočava s 'trostrukom krizom', globalnim zatopljenjem, gubitkom biološke raznolikosti i zagađenjem - rekao je Timmermans.

Kina se obvezala smanjiti potrošnju ugljena, ali tek 2026. godine

Kineski dužnosnici zatražili su u ponedjeljak od elektrana i opskrbljivača ugljenom da učine 'sve što je moguće' kako bi osigurali opskrbu električnom energijom ovog ljeta, dok sve više gradova pati pod užarenim temperaturama.

Svjetska meteorološka organizacija upozorila je da bi se El Niño, prirodni klimatski obrazac koji povisuje temperature, mogao nastaviti i u drugoj polovici 2023. godine.

Prošlog ljeta emisije iz ugljena i plina snažno su porasle u EU jer su visoke temperature povećale potražnju za klimatizacijom.

Unatoč učincima hlađenja oprečne suprotnosti El Niña - 'La Niña' - tijekom posljednjih nekoliko godina, globalne temperature imaju tendenciju rasta bez obzira na to, piše Mail Online.

I.B.