Ovaj tjedan globalne temperature oceana dosegle svoj rekord

Temperatura oceana našeg planeta dosegla je nove visine ovaj tjedan, postavljajući novi rekord bez ikakvih znakova hlađenja, javlja u petak CNN.

Prosječna globalna temperatura površine oceana dosegla je krajem srpnja 20,96 stupnjeva Celzijusa, pokazuju najrecentniji podaci službe za klimatske promjene Copernicus, čime je oboren prethodni rekord od 20,95 stupnjeva Celzija postavljen 2016. godine. Podaci o oceanima programa Copernicus sežu još iz 1979. godine.

Znanstvenici upozoravaju da se svijet treba pripremiti za temperature oceana koje će nastaviti rasti dolaskom El Niña koji je prirodna klimatska fluktuacija koja potječe iz tropskog Tihog oceana i ima utjecaj zagrijavanja, prenosi CNN.

Trenutno smo svjedoci velikog 'izbjeljivanja' na koraljnim grebenima. Timovi morskih biologa CRIOBE -e (Centar za otočna istraživanja i okoliš Opservatorij) stručnjaci su za proučavanje koraljnih ekosustava. Trenutno rade na "otpornim koraljima".

Timovi znanstvenika identificiraju, označavaju i provode genetsku analizu koralja, na koje toplinski stres ne utječe. Zatim proizvode reznice koralja koje se uzgajaju u "rasadniku koralja" i u usporedbi s drugim kolonijama koje proučavaju sposobnost otpornosti koralja.

Foto: Wikimedia

Kaitlin Naughten, oceanografkinja u British Antarctic Surveyu, kazala je da su podaci iz Copernicusa alarmantni za zdravlje oceana.

- Ono što je jasno jest da su trenutne temperature površine mora iznimno i nesezonski tople te donose široke implikacije, posebno za složene ekosustave poput koraljnih grebena - objasnila je Naughten.

Gregory C. Johnson, oceanograf u NOAA, rekao je da su temperature površine mora dodatno porasle ove godine. "Ono što vidimo je ogroman porast. To je oko 15 godina vrijedan dugoročni trend zagrijavanja u godini dana", rekao je za CNN.

Vrućina bi se mogla još povećavati. Površinske temperature obično ostaju visoke od kolovoza do rujna prije nego što počnu opadati, rekao je Johnson. Još uvijek ima mjesta za još toplije temperature površine mora ove godine.

Neki morski toplinski valovi ove godine posebno su šokirali znanstvenike. Toplina oceana može dovesti do masovnog izbjeljivanja koraljnih grebena, kao i do smrti drugih morskih života i povećanog porasta razine mora.

U Florida Keysu, morski toplinski val pogurao je temperature oceana na rekordnu razinu "hidromasažne kade", ostavljajući više koraljnih grebena sada potpuno izbijeljenim ili mrtvim.

Foto: Pixabay

Još neviđen toplinski val u sjevernom Atlantiku koji je NOAA definirala kao "ekstreman" - zabilježio je temperature do 5 stupnjeva Celzija toplije nego inače, što je izazvalo zabrinutost zbog utjecaja na morski život.

Toplija oceanska voda također ima utjecaj na klimu. Oceani imaju ključnu ulogu kao zaštitni sloj protiv klimatske krize apsorbiranjem posljedica onečišćenja planeta. Toplija voda to čini manje učinkovito, što znači da u atmosferi ostaje više ugljika, potičući globalno zagrijavanje.

Neki znanstvenici zabrinuti su da bi rekordi temperature oceana postavljeni ove godine mogli označiti početak alarmantnog trenda vrućine oceana.

- Nastavljamo ispuštati stakleničke plinove u atmosferu i tako dugoročno, temperature površine mora će se nastaviti povećavati sve dok mi kao društvo ne odlučimo vrlo značajno smanjiti našu upotrebu fosilnih goriva - zaključio je Johnson.

A.B.