Pametne kante komunalnom društvu same javljaju kada ih treba isprazniti
RIJEKA - Pametni spremnici otpada operateru šalju podatke o postotku popunjenosti - kada popunjenost dosegne 80 posto, kante šalju podatke komunalnom društvu da ih isprazne.
Dio proizvoda i usluga koji su razvijani u zadnje tri godine u sklopu projekta CEKOM za pametne gradove predstavljen je i demonstriran tijekom CEKOM Demo Lab dana što je održan u riječkom RiHubu.
Tri potprojekta
CEKOM je najveći hrvatski istraživačko-razvojni projekt iz područja informacijsko-komunikacijskih rješenja, a usmjeren je na implementaciju koncepta pametnog grada u svaku sferu gradskog života, dok mu je jedinstveni cilj podizanje kvalitete života za građane Rijeke.
Tako su u RiHubu predstavljeni rezultati tri CEKOM potprojekta – Connected Traffica, Surinmoa i Energy&Environmenta.
Energy&Environment bavi se tematikom održivog gospodarenja resursima i osiguranja energetske održivosti gradova, temama koje sve više dobivaju na značaju, pogotovo rastom i razvojem urbanih područja. Na projektu su sudjelovali Energetski institut Hrvoje Požar, Elektrokovina Plus, Apsolon, SmartIS i HT.
Jedan od sigurno građanima najzanimljivijih proizvoda koji će proizaći iz Energy&Environment (E&E) podprojekta je sustav Smart Waste. Uživo se mogao vidjeti primjer 'pametnog' spremnika za otpad, kao i upoznati sve komponente sustava koje uključuju mobilne aplikacije za gospodarenje otpadom koje su, osim komunalnim službama, namijenjene i građanima.
Korištenjem SmartWaste aplikacije građani se direktno uključuju u proces gospodarenja otpadom. Predstavljeni projekt pokazao je prototipove kanti za otpatke koji se umjesto skupih ključeva za otključavanje kanti, osim što mogu koristiti pametnu karticu, mogu otključavati i mobitelom.
Pametne kante za otpatke ujedno šalju podatke o postotku popunjenosti, te kada popunjenost kante iznosi 80 posto, 'pametne kante' same šalju podatke komunalnom društvu da trebaju biti ispražnjene.
Senzori također mogu detektirati požar u kanti, odnosno kontejneru za otpatke, ali i moguća prevrtanja, odnosno pomicanja kante, ako ih jaka bura odnese na prometnicu ili prevrne te šalje podatke u centralu.
Aplikacija omogućava komunalim društvima i racionalnije skupljanje otpada jer detektira najbržu i najkraću rutu kanti za otpatke koje treba isprazniti.
Prometne gužve
U nastojanju da se upravljanje prometnim sustavom podigne na višu razinu, partneri u CEKOM-u rade na rješenjima koja će omogućiti efikasnije korištenje javno-privatne infrastrukture, resursa i imovine na području prometa s ciljem zaštite okoliša, povećanja sigurnosti te postizanja održivosti prometnog sustava.
Na CEKOM Demo Labu predstavljeni su stvarni scenariji koji se svakodnevno događaju u prometu, na kojima je pokazano što ova tehnološka rješenja znače za efikasniji i sigurniji gradski promet. Surinmo rješenja nadovezuju se na Connected Traffic i bave se održivim i zelenim prometom. Partneri – HT, Rijeka Plus, Exevio i Smart Sense demonstrirali su nekoliko rješenja vezanih uz promet kao što su eZnakovi i eRaskrižja te sustav Car Sharinga. Uživo se mogao vidjeti električni automobil koji je spojen na sustav Car Sharinga te se upoznati s načinom rada tog koncepta, prenosi Novi List.
PROČITAJTE JOŠ: