Dine kao obrana od podivljalog mora - Englezi ih stvaraju umjetno na ovaj zanimljiv način!
Glavnu ulogu igraju stara božićna drvca koja zakopavaju na plažama. Kad vjetar zapuše, drveće će uhvatiti zrnca pijeska u svojim granama i početi obnavljati posljednje preostale dine.
Mjesto je radnje Lancashire, a ova je ubrzana metoda jako uspješna. Za stvaranje novih dina ovako je potrebno šest mjeseci do godinu dana, što je proces koji u prirodi može trajati stotinama godina. Godišnje zakapanje božićnih drvaca potpuno je promijenilo krajolik uz plažu, piše SkyNews.
Ove je godine oko 150 volontera u samo dva dana zakopalo više od 4000 doniranih stabala. Dine štite od podivljalog mora,a osim što djeluju kao vjetrobran za sve što je iza njih, također mogu smanjiti snagu valova koji udaraju o obalu tijekom ozbiljnijih olujnih nevremena.
Čak i kako se pijesak odnosi s dina u more dolazi do formacije pješčanih sprudova u vodi, zbog čega se valovi lome na pučini umjesto na plaži.
Problem je ipak taj što uslijed obalne erozije i industrijskih oštećenja dolazi do nestanka ove prirodne morske obrane. Obrane koja naposljetku brani i sva kućanstva uz more.
- Postavili smo puno redova božićnih drvaca koji su sada zakopani te će se raspasti i postati dio sustava pješčanih dina. To je 90 metara poboljšane obalne obrane, ali i 90 metara poboljšanog staništa za divlje životinje koje također žive ovdje - rekla je Amy Pennington iz projekta Wildlife Trust.
How old Christmas trees are helping to rebuild Lancashire's last remaining sand dunes
— Sky News (@SkyNews) February 11, 2024
Read more 🔗https://t.co/z5rlrQC8F6
J.T.