Plemenita periska očisti do 1500 litara mora dnevno

Plemenita periska jedan je od dragulja Jadrana, a nažalost, možda ih je u našem moru ostalo svega 30, što je poražavajuće. Ova je školjka pravi saveznik u očuvanju čistoće mora, a evo i zašto.

Jedna od vrsta, kojoj prijeti izumiranje, plemenita je periska, koja je u Jadranu zaštićena od 1977. godine. U našem je dijelu Jadranskoga mora gotovo izumrla, ima ih možda 30-ak. Naravno, jedan od glavnih razloga njihova nestajanja je čovjek jer osim što ova školjka ima iznimno ukusno meso, cijenjena je i zbog svojih bisera pa je godinama njezino vađenje bilo izvan kontrole, piše Green.hr.

Postoji nada da će se periska oduprijeti smrtonosnom parazitu
OMIŠ - Znanstvenici su obišli jednu od rijetkih preživjelih jedinki plemenitih periski u Jadranu koja zahvaljujući njihovoj brizi i učinkovitom čeličnom kavezu nastavlja život na ušću Cetine. Posjet školjkašu imena Nova nada bio je šlag na kraju dvodnevnog znanstvenog skupa projekta Očuvanje plemen…

Također, zbog zagađenja mora, izgradnje luka i marina, došlo je do nestajanja morskih cvjetnica kojima se hrani pa se tako njezino izumiranje na Mediteranu bilježi od 2016. godine, a krenulo je od Španjolske i proširilo se do Jadrana. U našem dijelu Jadranskog mora, za preživljavanje periske idealan je Riječki zaljev jer ga obilježava niža temperatura mora i izoliranost.

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

Objavu dijeli Očuvanje plemenite periske u Jadranskom moru (@moreikrs)

Nedavni primjer ilegalnog vađenja dviju periski kod otoka Vira, o čemu smo pisali, dokaz je da je još uvijek vrlo niska osviještenost ljudi o važnosti i jedinstvenosti ove školjke.

Mađari izvadili periske na Viru, policija brzo reagirala, pa im s roniocima očitala lekciju
Tehnička suradnica Hrvatskog veterinarskog instituta Angela Bradarić poslala nam je zanimljivu priču o pronalasku, ali i nažalost i vađenju periske na Viru od strane mađarskih turista. Ovaj put treba pohvaliti hrvatske institucije, posebno policiju, koja je žurno reagirala. - Šalje mi kolega Vedr…

Deset je najzanimljivih činjenica o plemenitim periskama.

Plemenita periska ulazi u porodicu lepezastih školjki, i ona je najveća mediteranska endemska školjka koju se ne može naći nigdje drugdje.
Periska se u Jadranskom moru nalazi na različitim dubinama pa je možete naći i na pola metra dubine, ali i na četrdeset metara dubine.
Periska voli pjeskovito i muljevito dno, bogato morskim cvjetnicama, koje su joj glavna hrana.

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

Objavu dijeli Očuvanje plemenite periske u Jadranskom moru (@moreikrs)

Veličina joj ovisi o smještaju pa tako u plitkim vodama naraste do najviše pola metra dok u dubinama može narasti i puno više.
Periska ne leži na dnu kao većina drugih školjkaša već strši okomito iz morskog dna zato što u sebi ima posebnu žlijezdu koja stvara tzv. bisusne niti, što je drže pričvršćenu na dno u  uspravnom položaju.
Periska se naziva plemenitom jer u svojoj glatkoj unutrašnjosti boje sedefa može stvoriti prekrasne crvenkaste bisere u obliku suze.

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

Objavu dijeli Očuvanje plemenite periske u Jadranskom moru (@moreikrs)

Periska se hrani fitoplanktonima koje filtrira kroz vodu.
Budući da se hrane planktonima,  očiste od 1000 do 1500 litara vode dnevno.
Najveći prirodni neprijatelj joj je parazit Haplosporidium pinnae koji joj napada probavni organ pa se periska više ne može hraniti i potom ugiba.

LASTOVSKO OTOČJE Postavljeni kolektori za prihvat ličinki plemenite periske
Projekt očuvanja plemenite periske u Jadranu koji koordinira Ministarstvo okoliša i održivog razvoja, a sufinancira Fond za energetsku učinkovitost, nastavlja se kroz dosadašnje i nove aktivnosti do 2025.godine. Istraživački tim Hrvatskog veterinarskog instituta iz Zagreba, u suradnji sa…

Plemenita periska je hermafrodit, kao mlada školjka ima dominantan muški spol, a u starijoj dobi dominantan je ženski spol. Činjenica da je hermafrodit, olakšava joj razmnožavanje jer joj ne treba niti spermij niti jajašca drugih školjaka, piše Green.hr.

A.B.

PROČITAJTE JOŠ:

Hrvatski i europski znanstvenici ostvaruju značajan napredak u ranoj fazi spašavanja plemenite periske
Utrka za spas plemenite periske (Pinna nobilis) od izumiranja zbog parazitske bolesti uzrokovane Haplosporidium pinnae koja pogađa ovu kultnu školjku u Sredozemlju dovela je istraživače LIMIJE na Balearskim otocima, i IMEDMAR, u Val encia, u suradnji s hrvatskim stručnjacima iz Aquarium Pula u Hrvat…