Podvodna misija francuskog istraživačkog broda

Oko 70% svjetskih oceana relativno je nepoznato. Čak je i površina Mjeseca mapirana točnije od dna oceana našeg planeta.

Francuski istraživački brod Nacionalnog instituta za znanost (Institut Français de Recherche pour l'Exploitation de la Mer) i njegova podmornica istražuju podvodne tople izvore u Atlantiku, kako bi se saznalo više o najvećem planinskom lancu na svijetu koji se nalazi na Srednjoatlantskom hrptu.

Većina oceanskog dna je kilometrima duboka, pusto je, hladno, mračno, a pritisak mora je golem. Oskudni život prilagodio se surovim uvjetima; jedina hrana ondje je biomasa koja pada s površine, poput algi i mrtve ribe. Ali tu su i divlje oaze života.

- To je čudno i jedinstveno okruženje. Postoji život koji se razvio bez sunčeve svjetlosti. Ne treba mu hrana koja pada s površine jer živi od alternativnog izvora energije - kemijske energije - kaže Marjolaine Matabos, morska biologinja iz Nacionalnog instituta za znanost o oceanu, prenosi HRT.

Francuski istraživači proveli su mjesec i pol dana na Srednjoatlantskom grebenu proučavajući izvore tople vode na spojevima tektonskih ploča i njihove ekosustave. Kao i na Zemlji, postoje planine i kanjoni te magma, rastaljena stijena koja zagrijava vodu. Posebno su im bili zanimljivi divovski crvi cjevaši i račići bez vlastitog probavnog sustava, koji žive u simbiozi s bakterijama koje proizvode hranjive tvari.

- Dakle, nemaju probavni sustav, nemaju usta, nemaju crijeva, hrana ne ulazi unutra, nikakav otpad ne izlazi. To je kao kad bismo u želucu uzgajali zelenu salatu i ne bismo morali jesti, ne bismo imali crijeva, ali bi nam hranjive tvari bile u želucu - opisala je Marjolaine Matabos.

Brod se sa svojim saznanjima vraća u luku Brest.

A.V.