Pomorska vježba COASTEX 22 u Bračkom kanalu

SPLIT - Trodnevni skup europskih obalnih straža, na kojem su predstavnici 20 zemalja i Europske komisije, održava se u Splitu. U bračkom kanalu održana je i pomorska vježba.

Uz brodove hrvatske Obalne straže u pomorskoj vježbi sudjelovali su i specijalizirani brodovi europskih agencija za nadzor ribarstva i pomorsku sigurnost. Simulirane su aktivnosti sprječavanja nelegalnog ribolova i spašavanja na moru.

Cilj vježbe bio je unaprijeđenje interoperabilnosti i međusobnog razumijevanja EU agencija koje djeluju u sveobuhvatnoj zaštiti mora i njegovih resursa.

U ulozi direktora vježbe bio je zamjenik zapovjednika Obalne straže RH kapetan bojnog broda Zoran Medvidović. Unutar scenarija vježbe bilo je uključeno i nekoliko zadaća Obalne straže kao što je nazdor morskog ribarstva, onečišćenje mora s brodova i traganje i spašavanje na moru.

Vježba se sastojala od dva različita scenarija. Prvi scenarij je prikazao ribarenje broda treće države unutar zaštićenog područja Jabučke kotline uz korištenje nedozvoljenog ribolovnog alata, a u drugom scenariju je prilikom sudara trgovačkog broda i ribarice došlo do pada dvije osobe u more i istjecanja nafte iz broda.

Prilikom izvršenja oba scenarija poseban naglasak se dao na točan i pravodoban protok informacija prema svim tijelima i službama u skladu s njihovim nadležnostima.

Na vježbi su sudjelovali brodovi Hrvatske ratne mornarice OB SB-73 “Faust Vrančić”, DBM-82 “KRKA”, m/j “UČKA”, OB-02 “ŠOLTA”, gumene brodice 202, 203, 204, LEADER i BLJESAK te zrakoplov PILATUS PC-9 i besposadna letjelica ORBITER 3. Uz snage HRM-a na vježbi su sudjelovali i brodovi Ministarstva unutarnjih poslova RH P-103 “JOSIP JOVIĆ, P-204 “ŠKABRNJA” i P-205 “SVETI ROK, brodovi Lučke kapetanije Split “POJIŠAN” i “RH 1 ST”, civilni brodovi i/b “HIDRA”, m/v “KIJAC” i “PILOTINA” te brod Europske ribarske agencije OPV “LUNDY SENTINEL” s organskim dronom.

- Aktivnosti i postupanja koja se provode u slučaju jedne veće pomorske nesreće, u sklopu koje će biti demonstrirane sposobnosti za sprječavanje onečišćenja mora i ujedno traganje i spašavanje na moru - rekao je komodor Damir Dojkić, zamjenik zapovjednika HRM-a.

Foto: MORH

Glavne teme Foruma europskih Obalnih straža nadzor su ribolova i očuvanje morskog okoliša. Svjedoci smo toga da na moru prijeti sve više opasnosti.

- Nove geopolitičke okolnosti, pitanje klimatskih promjena, dovode pred nas neke nove teme za koje moramo biti spremni. Upravo zbog toga EMSA sa svim svojim sredstvima i novim tehnološkim razvojem podupire ovakvu suradnju - rekla je Maja Markovčić Kostelac, izvršna direktorica Europske agencije za pomorsku sigurnost.

- Nalazimo se u zahtjevnim vremenima i važno je da dijelimo informacije, da izgradimo zajednički sustav koji će nam omogućiti da prepoznamo probleme i pravodobno reagiramo, rekla je Iglika Yakova, zamjenica načelnika Uprave za pomorstvo i ribarstvo - DG Mare.

U Brodosplitu su četiri nedovršena ophodna obalna broda hrvatske Obalne straže.

- Zakon kaže da se brodovi imaju završiti ili ako je tvrtka završila u poteškoćama neka se predaju i mi ćemo ih završiti dalje, oo što očekujemo od tvrtke Brodosplit, odnosno BSO, da jasno se iskaže da li oni naše brodove mogu završiti ili ne mogu, poručio je Mario Banožić, još uvijek aktualni ministar obrane RH.

Projekt je vrijedan 430 milijuna kuna, država je već platila 70 % tog iznosa, no iz Brodosplita žele dodatni novac zbog inflacije i poskupljenja proizvodnje. Kako će se rasplesti ta situacija, ovisi o dogovoru države i Brodosplita koji će ovoga mjeseca doznati sudsku odluku je li u predstečajnom ili pak stečajnom postupku.

D.G.

PROČITAJTE JOŠ:

Velika vježba europskih obalnih straža u splitskom akvatoriju
Mnoštvo vojnih brodova jutros je bilo aktivno u splitskom akvatoriju, pa su građani, logično ponukani prethodnim događajima, vezanim uz prisustvo ruske mornarice tek nekoliko nautičkih milja od naših teritorijalnih voda, nazivali našu redakciju s upitima - što se događa. Srećom, sve je ipak,…