Portoriko proglasio izvanredno stanje zbog erozije obale

SAN JUAN - Guverner Portorika proglasio je izvanredno stanje u borbi protiv pogoršanja obalne erozije za koju dužnosnici okrivljuju klimatske promjene.

Vlada Portorika izdvaja 105 milijuna dolara za provedbu mjera za nadoknadu gubitka zemlje i minimiziranje učinaka erozije. Mjere uključuju preseljenje domova, izgradnju umjetnih grebena, sadnju stabala mangrova i dodavanje pijeska na plaže. Do srpnja 2018. erozija je identificirana na 40 posto plaža u zemlji.

- Ovo je ambiciozan plan - rekao je guverner Pedro Pierluisi na konferenciji za novinare.

Portoriko ima gotovo 1200 kilometara obale i dvije trećine od 3,2 milijuna stanovnika otoka nastanjuje obalna područja. Od te populacije, više od 20 posto živi u područjima s visokim rizikom od poplava.

Studija Sveučilišta Puerto Rico pokazala je da je prethodnih godina više od 99 kilometara obale migriralo u unutrašnjost. Veliki dio erozije pripisuje se olujama, uključujući uragan Mariu, oluju kategorije 4 koja se obrušila na otok u rujnu 2017. Stručnjaci upozoravaju da će buduće oluje biti jače i češće.

Mjere najavljene prošlog utorka primjenjivat će se u najteže pogođenim regijama, uključujući Rincon, Cabo Rojo, Isabelu i susjedni sestrinski otok Vieques, koji su izuzetno popularni među turistima.

Otočnom Odjelu za prirodne resurse također je naloženo da izradi novi protokol za rješavanje obalne erozije i ažurira plan upravljanja obalnim područjem, prenosi Jamaica Observer.

Ostale mjere uključuju osnivanje odbora zaduženog za borbu protiv obalne erozije, rušenje napuštenih obalnih objekata i razgraničenje imovine u javnom vlasništvu. Ova objava dolazi u trenutku kada Portorikanci osuđuju povećanje broja ilegalnih obalnih građevina, a za neke od njih su već donijeta rješenja o rušenju.

B.K.

PROČITAJTE JOŠ:

More ubrzano guta selo koje postoji još od Srednjeg vijeka
Zbog erozije, porasta razine mora i klimatskih promjena, obala Norfolka polako gubi tlo pod nogama, a vlasti su odustale od borbe da spase neka sela. Kada je prije 23 godine obitelj Bayless kupila kuću u Happisburghu, idiličnom obalnom selu u Norfolku u Engleskoj, rečeno im je da će