Postignut dogovor o smanjenju emisija iz pomorskog prometa
SVIJET - Nova uredba će pridonijeti smanjenju emisija stakleničkih plinova iz sektora pomorskog prometa promicanjem upotrebe čišćih goriva i energije.
Postignut je politički dogovor Europskog parlamenta i Vijeća kojim se povećava doprinos sektora pomorskog prometa postizanju cilja smanjenja neto emisija stakleničkih plinova na razini Unije za najmanje 55 posto do 2030. i postizanju klimatske neutralnosti do 2050.
Ovoga tjedna suzakonodavci su postigli dogovor o inicijativi 'FuelEU Maritime' - novoj uredbi EU kojom se osigurava postupno smanjenje intenziteta stakleničkih plinova iz goriva koja se upotrebljavaju u sektoru pomorskog prometa, od 2 posto u 2025. do čak 80 posto do 2050.
Tom će se mjerom pridonijeti smanjenju emisija stakleničkih plinova iz sektora pomorskog prometa promicanjem upotrebe čišćih goriva i energije.
Dogovorom se dopunjuje privremeni dogovor iz 2022. o uključivanju emisija iz pomorskog prometa u sustav EU za trgovanje emisijama (EU ETS), drugoj ključnoj inicijativi u nastojanjima EU da smanji emisije iz pomorskog prometa.
Dekarbonizacija pomorskog prometa
U EU je 2021. vodni promet proizveo od 3 do 4 posto ukupnih emisija CO2. Unatoč padu aktivnosti 2020. zbog pandemije koronavirusa, očekuje se da će pomorski promet rasti zbog sve veće potražnje za primarnim resursima i kontejnerskim prijevozom.
Inicijativa 'FuelEU Maritime' pridonijet će dekarbonizaciji sektora pomorskog prometa utvrđivanjem maksimalnih ograničenja godišnjeg intenziteta emisija stakleničkih plinova za energiju koja se upotrebljava na brodu. Ti će ciljevi s vremenom postati ambiciozniji kako bi se potaknuli i uzeli u obzir očekivani tehnološki razvoj i povećana proizvodnja obnovljivih i niskougljičnih goriva.
Ciljevi ne obuhvaćaju samo emisije CO2, nego i emisije metana i dušikova oksida tijekom cijelog životnog ciklusa goriva.
Novim pravilima uvodi se i dodatni zahtjev za nultu stopu emisija na vezu kojim se propisuje da putnički brodovi i kontejnerski brodovi u lukama upotrebljavaju opskrbu električnom energijom s kopna ili alternativne tehnologije s nultom stopom emisija kako bi se smanjile emisije koje onečišćuju zrak u lukama, koje su često blizu gusto naseljenih područja.
Postignuti politički dogovor sada se mora službeno potvrditi. Nakon što Europski parlament i Vijeće dovrše taj postupak, nova će se pravila objaviti u Službenom listu Europske unije i stupiti na snagu 20 dana nakon objave, priopćila je Europska komisija.
B.K.
PROČITAJTE JOŠ: