POŠTUJMO ŽIVOT U MORU Prijatelji Životinja imaju novu kampanju i žele zabraniti pridnene koće, ali i savjetuju građanima: "Ne lovite ribu radi zabave!"
Naime, njihova kampanja „Poštujmo život u moru” osmišljena je u svrhu educiranja javnosti o problemima s kojima se suočavaju Jadransko more i ostala mora i oceani našega planeta.
U sklopu kampanje ponudili su priobalnim gradovima i općinama vizuale i pripremu za tisak za natpisne ploče koje mogu postaviti na plažama u svrhu upozorenja i edukacije mještana te domaćih i stranih turista.
- Važno je da smo svjesni da se na plažama i u moru može uživati bez ometanja njezinih morskih stanovnika, a poruka koju trebamo poslati djeci jest da promatraju životinje, da brinu o čistoći njihova staništa, da nasukanoj morskoj životinji pomognu tako da ju vrate u more, a ne da ih love, vade iz mora i ozljeđuju.”
Jedan od problema koji žele istaknuti jest pecanje uz obalu i izvlačenje morskih životinja iz mora. Pecanje uz obalu u vrijeme turističke sezone te ribe i ostale morske životinje koje polako umiru na suncu na našim plažama i obalama mučni su prizori. Također, ne treba smetnuti s uma i sigurnost kupača i plivača koji se znaju uplesti ili zakvačiti za udice tijekom plivanja i ronjenja. To je nešto što se može i treba promijeniti - navode iz Prijatelja Životinja.
Sprječavanje izlova i potpisivanje peticije
Osim što se na Jadranu ne može loviti bez posebne dozvole izdane od strane Uprave za ribarstvo, Pravilnik o športskom i rekreacijskom ribolovu na moru (članak 6. stavak 4.) dodatno omogućuje lokalnoj samoupravi da u potpunosti zabrani ribolov na takvim lokacijama, a Prijatelji životinja ih žele potaknuti da idu u tom smjeru.
Osvrću se i na činjenicu da je u Sredozemlju zbog kočarenja i izlova riba u posljednjih 50 godina izgubljeno 41% morskih sisavaca i 34% ukupne količine ribe. Od toga su najveći gubici zabilježeni upravo u Jadranskome moru s gubitkom od pola populacije.
- Iako su poneke mreže napravljene za hvatanje određene vrste ribe ili rakova, u mrežama pridnenih koća se nalazi apsolutno sve što im se nađe na putu, od dupina, riba, rakova, morske vegetacije, trpova, zvjezdača, školjaka, koralja, ostalih morskih sisavaca i morskih kornjači uključujući ugrožene i zaštićene životinjske vrste. Posljednjih 65 godina koćarice s pridnenim koćama su odbacile preko 400 milijuna tona životinja koje nisu bile namijenjene ulovu bilo u mrtvom ili umirućem stanju - nastavljaju Prijatelji životinja u svojoj objavi.
Prijatelji životinja mole sve i da potpišu peticiju za zabranu pridnenih koća na www.zabranimo-koce.net. Peticija će se također moći potpisati na predstojećem 16. ZeGeVege festivalu koji će se održati 6., 7. i 8. rujna na Europskom trgu u Zagrebu od 9 do 21 sati.
Zaključuju da građani također individualno mogu pridonijeti zaštiti i poštivanju našega mora tako što neće sudjelovati u rekreacijskom i sportskom ribolovu te time što će barem smanjiti jesti ribe i ostale njegove stanovnike, ako već ne u potpunosti izbaciti iz prehrane.
J.T.