Potres na Krku nema NIKAKVE VEZE s razornim potresima u Turskoj

Potres od 4.8 po Richteru, koji je u 10 sati i 47 minuta zatresao Bašćansku Dragu na Krku, pokrenuo je špekulacije i strahove da bi mogao biti povezan s nedavnim razornim potresima u Turskoj.

Područje oko Rijeke seizmički je aktivno, pa se u njemu potresi slične jačine kao što je današnja mogu očekivati svakih 15-ak godina. Primjerice, 2003. godine dogodio se potres slične magnitude kao današnji. A kod Kraljevice je prije sedam godina zabilježena cijela serija potresa koji su bili nešto slabiji.

EPICENTAR NA KRKU Snažan potres zatresao Rijeku i Kvarner!
Jak potres zatresao je u 10.48 minuta riječko područje. Prema podacima EMSC-a, njegova magnituda bila je prema prvotnoj procjeni EMSC-a 5,5, pa 5,3, da bi Hrvatska seizmološka služba naknadno objavila kako mu je snaga 4,8 po Richteru. Potres se dogodio na dubini od 10

"Potres u Turskoj je predaleko"

No potres koji se dogodio prije 10 dana u Turskoj previše je daleko da bi mogao uzrokovati potrese na rasjednim sustavima u Hrvatskoj.

- Rasjedni sustavi u Turskoj i Hrvatskoj nisu ni na koji način povezani. Pomak na jednom ne može gotovo nikako utjecati na pomake u drugom - rekao je za Index hrvatski seizmolog, dr. sc. Josip Stipčević s Prirodoslovno-matematičkog fakulteta u Zagrebu.

- Pogotovo se to ne može dogoditi u tako kratkom razdoblju. Između Turske i Hrvatske ima oko 1500 km. Nakon nekog većeg potresa sustav se prirodno nastoji vratiti u ravnotežu. U tom procesu on može povećati naprezanja na nekom drugom rasjedu. Međutim, taj proces je vrlo spor i može trajati tisućama godina. No čak i tako jak potres kakav se dogodio u Turskoj ne bi trebao utjecati na zbivanja u Hrvatskoj, čak ni u takvom procesu. Mogao bi eventualno utjecati regionalno - dodao je.

Kada je riječ o bližim rasjedima, primjerice o onom kod Siska i onom kod Zagreba, neka korelacija može postojati, no i tu povezanost potrebno je istraživati da bi se potvrdila.

- Teško je odrediti koji su mehanizmi djelovali u potresima u Hrvatskoj, no u ovom slučaju ne može biti veze s Turskom - dodao je Stipčević, naglasivši kako današnji potres nije mogao uzrokovati neke ozbiljnije štete.

Na mobitele stizale poruke o potresu, seizmologinja objasnila o čemu je riječ
Nešto prije 11 sati područje Kvarnera pogodio je snažan potres. Osjetio se u središnjoj Hrvatskoj. Epicentar potresa je bio na otoku Krku i bio je jačine 4,8 po Richteru. Ines Ivančić, šefica seizmološke službe RH za N1 je rekla: - Cijela obala nam je seizmički aktivna, osobito šire riječko

Seizmički valovi šire se vrlo daleko, no oni su slabi

Kada vide karte ili simulacije koje pokazuju da se seizmički valovi šire cijelim kontinentima, kao što su se od Turske proširili do sjevera Europe, pomisle da bi potresi mogli djelovati na vrlo velikim udaljenostima, no to nije tako.

- Kada se dogodi neki jači potres, seizmografi ga mogu zabilježiti u vrlo udaljenim dijelovima svijeta. Međutim, na velikim udaljenostima ti seizmički valovi imaju amplitude koje se mjere u mikrometrima, odnosno u milijuntinkama metra, dok se potres u Turskoj mjerio u metrima. Takve amplitude ne mogu uzrokovati nikakve tektonske poremećaje - objasnio je Stipčević.

Nenad Jarić Dauenhauer

PROČITAJTE JOŠ:

VIDEO Uslijed potresa odronio se dio uvale na Krku
BAŠKA - Čitatelj Novog lista snimio je nesvakidašnji prizor. Naime, potres koji se dogodio u 10 sati i 47 minuta kod Bašćanske Drage izazvao je odron u uvali Sršćica na otoku Krku. Vatrogasni zapovjednik Primorsko-goranske županije Mladen Šćulac kaže kako nisu primili nikakvu dojavu o materijalnoj…